Jak přihlásit nový automobil?

foto

Splnili jste si svůj životní sen v podobě koupě nového automobilu? V tom případě nesmíte zapomínat také jeho přihlášení, které s sebou přináší nějaké to papírování, nemluvě o potřebě váš automobil pojistit. A o tom, jak přihlásit nový automobil, vám dnes řekneme my.

Jak přihlásit nový automobil a pojistit jej

Pokud je váš nový automobil skladový nebo již registrovaný dealerem, není jej potřeba registrovat či přihlašovat. Pokud tomu tak není, budete si muset proces zařizování všech potřebných dokumentů vyřešit. Jak přihlásit nový automobil? V několika krocích!

Nejdříve se zaměřte na přihlášení vozidla

První, co je třeba řešit, je povinné ručení pro váš nový automobil. A to ještě před tím, než s novým vozidlem opustíte autosalon – bez něj se na cestu nevydávejte. Případně si můžete povinné ručení na automobil sjednat přímo při jeho převzetí, spousta prodejců vám tuto možnost nabídne před samotnou koupí. V případě, že se tak nestane, můžete prodejce o sjednání pojištění požádat, případně se obraťte na pojišťovnu, která vás doprovázela u vašeho starého automobilu.

Pojištění vozidla můžete provést i ve chvíli, kdy nemáte SPZ vozidla. Až ji dostanete, svoji pojišťovnu informujete a oni ji u sebe doplní. Proto vás ujišťujeme, že pojištění můžete sjednat opravdu předem. Sami vám pak doporučujeme i sjednání havarijního pojištění, které se u nových vozidel hodí vždy.

Jak přihlásit nový automobil

Přemýšlíte, jak přihlásit nový automobil? Není to nic složitého. Ze všeho nejdřív jej musíte přihlásit na příslušném úřadu. Při vašem odjezdu z autosalonu sice nebudete mít fyzickou SPZ vně automobilu, ale dostanete od prodejce dočasnou na zeleném listu, který budete muset nalepit na zadní okno vozidla. S touto alternativou však můžete jezdit jen omezenou dobu, proto zbytečně neotálejte a navštivte registr vozidel, co nejrychleji budete moct.

Co znamená nový automobil: Za nový automobil je považováno vozidlo, které bylo pořízeno v ČR a k němuž náleží také čistopis velkého technického průkazu. U takového vozidla nikdy předtím neproběhlo přihlášení, jste prvním vlastníkem.

Kde můžete zařídit jeho registraci a přihlášení?

Pokud již víte, jak přihlásit nový automobil, jistě se vám bude hodit také informace o tom, kde můžete tyto úkony provést. Pokud máte nově zakoupený vůz, musíte jej nejprve registrovat – a to na registru silničních vozidel. Sem přijdete také v případě koupě vozidla z bazaru či od soukromé osoby, jen místo registrace budete řešit převod vozidla. Velkou výhodou oproti rokům před rokem 2018 je na vás, které pracoviště navštívíte.

Zde si počkáte také na vydání SPZ – ty se většinou dostávají na počkání, ovšem počítejte s tím, že fronty na těchto úřadech jsou opravdu dlouhé. Proto sem jděte buď co nejdříve po otevření, případně si naplánujte program tak, abyste vše stíhali, i když na úřadu strávíte delší čas.

Co budete k registraci potřebovat?

  • Doklad o nabytí vozidla – originál (může se jednat o kupní smlouvu, fakturu, leasingovou smlouvu)
  • Žádost o zápis silničního vozidla do registru silničních vozidel
  • Souhlas vlastníka, pokud se liší od provozovatele
  • Originál velkého technického průkazu
  • Zelená karta
  • Doklady totožnosti (vlastníka, provozovatele)
  • Správní poplatek (u motorového vozidla jde o 800 korun)

Jak jistě vidíte, odpověď na otázku „Jak přihlásit nový automobil“, je snadná. Budete k tomu potřebovat vyplnit několik dokumentů a obrnit se trpělivostí při obíhání úřadů. Odměnou vám však bude registrované a pojištěné vozidlo, s nímž budete moct bezpečně vyrazit na cestu bez strachu z toho, že jste na něco zapomněli.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

4°C

Dnes je čtvrtek 28. ledna 2021

Očekáváme v 11:00 4°C

Celá předpověď