Jak Hervis 1/2Maraton Praha vystavěl frontu

Tak to tu ještě nebylo. „Tolik lidí tu nestálo ve frontě ani při prvním prodeji iphonů,“ divili se prodavači ze sousedních obchodů. Dlouhý had zájemců přilákala před prodejnu Hervisu v OC Nový Smíchov šance získat jedno z posledních 200 startovních čísel na Hervis 1/2Maraton Praha.

„Doprodáno“ bylo za necelé dvě hodiny. Dosavadní kapacita jedenácti tisíc míst zmizela už dva měsíce před startem, který bude 31. března. To jsou rekordní čísla běžeckého závodu na české půdě. A potvrzují boom zájmu o masové vytrvalostní běhy.

„Čekal jsem tu od šesti od rána, tedy tři hodiny,“ říkal první muž v řadě Naoba Hyginus, recepční ze smíchovského hotelu. Muž z Nigérie, který žije v Praze už jedenáct let, se chystá na svůj první půlmaraton. „Vyhrál jsem tady a vyhraju i na trati,“ smál se, když si odnášel svoje číslo.

„Už týden se tady lidi poptávali, tuhle mi jeden nabízel tři tisíce, když mu jedno schovám „pod pultem,“ říká jeden z prodavačů, který si nepřál být jmenován, ale jehož jméno známe.

Běžné startovné stálo nyní 1200 Kč, k tomu dostali zájemci 35% slevu na závodní triko a další 25% slevy na startovné na půlmaratóny v Olomouci a Českých Budějovicích. Tedy další červnové podniky série RunCzech.com. Ještě před tím se běží 13. května Volkswagen Maraton Praha. Z jeho 9000 startovních čísel už je vyprodáno víc jak sedmdesát procent a to do startu zbývají dva měsíce.

Teď se lidi tlačí o šanci na start na pražském půlmaratonu. „Poběžím poprvé. Loni jsme běželi štafetu pro handicapované, teď chci běžet sama. A doběhnout,“ říkala Nikola Svačinová, studentka medicíny, co vysedávala v obchodním centru ve frontě na zemi s notebookem a sluchátky dvě a půl hodiny.

Čísla si považovala i řada cizinců, pracujících v Praze. „Jsem moc rád, že se mi podařilo číslo získat a moc se těším,“ radoval se Luca Sebastianelli, Ital z Ancony. „U nás doma máme kopečky, tady je rovina. Ale docela běhám, rád bych to zvládl pod dvě hodiny.“

Několik maminek vyrazilo i s kočáry. „Půlhodinku ve frontě jsme vydrželi, viď,“ ukázala Veronika Prunerová z Prahy na třináctiměsíční Ninu. „Ale poběžím sama.“

Mezi účastníky Hervis 1/2Maratonu Praha najdeme už teď známé tváře, nejen ze sportovního světa. Poběží i spisovatel Michal Viewegh nebo Radim Ochvat, tiskový mluvčí prezidenta Václava Klause.

www.praguemarathon.com
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

5°C

Dnes je čtvrtek 2. prosince 2021

Očekáváme v 3:00 5°C

Celá předpověď