Jak fotit mobilem na dovolené co nejlépe?

foto

Nefoťte zbytečně jeden obrázek za druhým. Raději si pořádně promyslete kompozici, aby vám vaše fotky i po letech dělaly radost.

Jak to máte s focením na dovolené? V dnešní době chce mít každý co nejkrásnější fotky, ale z pochopitelných důvodů s sebou nechce tahat velkou zrcadlovku. Naštěstí roli foťáku už pár let supluje chytrý telefon. Pokud je i pro vás focení důležité, určitě už při výběru mobilu myslete na to, aby fotky z něj byly kvalitní. Dobré záběry ale můžete pořídit i se starším smartphonem. Na co byste neměli zapomenout, aby vaše fotky vypadaly co nejlépe?

Nezapomeňte na zlatý střed

Pokud chcete mít zajímavé, vyvážené fotky, vždycky si nechte při focení na obrazovce mobilu zapnutou vodící mřížku. Díky nim budete vědět, zda je snímek rovně, a také kde je asi přibližně zlatý střed. Ten se totiž nachází přibližně ve dvou třetinách záběru. Zlatý střed se běžně používá v malířství i ve fotografii a vy díky němu nebudete mít nudnou fotku.

Vodící mřížka vám pomůže s kompozicí.

Hrajte si se zaostřením

Nezapomeňte na zaostření. Řada mobilů zaostřuje sama (to jsou ty malé čtverečky, co se vám při focení objevují na obrazovce). Co je ve čtverečku, na to kamera ostří. Vy si ale můžete pomocí dotyku na obrazovku zaostření změnit. Zkoušejte různá zaostření a sami uvidíte, kdy bude fotka vypadat nejlépe.

Focení proti sluníčku se vyhněte

Světlo je při focení důležité. Určitě ale nefoťte proti sluníčku. Zvolte takový záběr, aby vámi focený objekt nebo subjekt byl pěkně osvětlený a vy jste na něj nevrhali zbytečný stín. Stejně tak se co nejvíce vyhněte používání blesku, hlavně večer. Blesk můžete ale využít přes den, pokud potřebujete vyfotit nějaký detail.

Udělejte fotku zajímavou

Zkoušejte různé úhly – zespoda, shora, zboku – fotka zepředu není jedinou alternativou, Už jste určitě někdy viděli nějakého profíka v akci. Ten si klidně lehne i na zem, jen aby udělal pěknou fotku.

Digitální zoom využívejte co nejméně

Vyhněte se, pokud možno, přibližování obrazu pomocí digitálního zoomu. Přiblížení může způsobit, že vaše fotka bude zrnitá. Pokud se už více nemůžete přiblížit vy sami, raději záběr vyfoťte z dálky. Potom jej zvětšete a vystřihněte vámi požadovaný detail detail v nějakém základním programu na úpravu fotek. Ten je většinou součástí smartphonu.

Pořiďte si kvalitní vybavení

Pokud vás focení baví, klidně do něj i něco investujte. Kromě kvalitního mobilu si můžete například koupit maličký stativ. Ten vám pomůže při focení večerních fotek a nebo při focení na samospoušť.

Zajímavým řešením také mohou být různé voděodolné obaly na mobil, díky kterým budete moci pořizovat unikátní podvodní fotografie. Odolný kryt na mobil by měl být při focení také nezbytností. Při vášnivé honbě za snímky může smartphone snadno spadnout na zem a rozbít se.

Můžete si také pořídit různé nasazovací objektivy, díky kterým se váš telefon opět promění v o něco lepší foťák.

V příruční stativ se může proměnit obyčejná selfie tyč.

Nezapomeňte! Pokud vám na vašich záběrech záleží, věnujte čas zálohování fotografií. Pokud se vám je nechce, nebo nemáte možnost, ukládat hned do počítače, využijte cloudových služeb, například iCloudu, Google Photos a dalších programů, které vám uloží fotky na bezpečném místě.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

31°C

Dnes je neděle 9. srpna 2020

Očekáváme v 21:00 25°C

Celá předpověď