Jak bezpečně nakupovat na internetu

foto

Současná doba technologií, rychlého internetu a nejrůznější aplikací umožňuje nákup prakticky kdekoliv a kdykoliv. Během letošní situace, kdy byla většina kamenných prodejen uzavřena, on-line nákupů rapidně přibylo a právě před Vánoci se odehrává nejvíce internetových útoků. Ty mají za cíl získat přihlašovací údaje nakupujících k jejich internetovému bankovnictví a posléze odčerpat uložené peníze.

Vedle těchto stále častých útoků na internetové bankovnictví, se začínají rozmáhat internetové a mobilní aplikace nabízející srovnání výdajů, cen zboží nebo falešné soutěže, která mají zaručit levnější nákup, avšak opět po zadání citlivých údajů pro jejich zneužití. V tomto případě je vhodné zvolit ověřené cesty, jako jsou cashback a ověřené cashbackové portály. Níže je shrnuto pár příkladů, na které si dávat největší pozor při online nakupování a několik doporučení, jak minimalizovat možná rizika.

Pozitivní zkušenosti a certifikace

Nakupujte v ověřených a certifikovaných obchodech. Pokud nemáte žádnou zkušenost s vybraným e-shopem, pokuste se dohledat recenze a pozitivní zkušenosti ostatních nakupujících. Poptat se můžete také po rodině nebo u přátel. Poté dostanete alespoň nějakou základní představu o zkušenostech jiných spotřebitelů. Například při rozhodování o nákupu vánočních ozdob v e-shopu Baumax jsou k dispozici stovky recenzí zákazníků i s fotografiemi zboží. Nemusíte se tak obávat rizikového nákupu ani možnosti využít Baumax slevový kód.

V případě, že na stránkách prodejce nejsou uvedeny jeho identifikační údaje, jako obchodní jméno, adresa, IČO nebo obchodní a reklamační podmínky, bude vhodné zvolit spíše jiného obchodníka.

Další známku věrohodnosti poskytují certifikace a akreditace obchodu. Ty mají posloužit jako potvrzení jakosti a spolehlivost obchodu dodržování daných standardů. Certifikace internetových obchodů nepodléhá žádnému právnímu předpisu, ale je zcela dobrovolná. Avšak jsou stanovena určitá pevná pravidla pro získání certifikátu. V případě nedodržení těchto pravidel pro bezproblémový nákup je osvědčení odebráno. V České republice se udělováním certifikace a akreditace internetovým prodejcům zabývá Asociace pro elektronickou komerci (APEK). Nositelem hned několika takovýchto ocenění je obchod 4kids. Zákaznický přístup, garance kvality veškerého nabízeného zboží i v rámci 4kids sleva se promítá také v hodnocení prověřených kupujících v rámci nezávislých projektů.

Bezpečné připojení a platby

V případě zvolení platby kartou on-line se k internetovému bankovnictví raději nepřipojujte z veřejných wi-fi sítí. Mnohem vhodnější je připojení prostřednictvím zabezpečené známé sítě. Platební karta a mobilní telefon je vstupenkou k vašim penězům. Pokud používáte různé aplikace, v nichž máte převedené platební údaje, mějte pro jistotu možnost platby přímo takovouto aplikací vypnutou, pokud víte, že ji nebudete jistou dobu používat. Změnu nastavení je možné provést kdykoliv nazpět.

Během platební on-line transakce je také nutné poskytnou důvěrné informace, které pokud se dostanou do rukou nepovolaných osob, mohou zapříčinit mnoho problémů. K internetovým platbám proto využívejte především vlastní počítač nebo jiné zařízení. Před každým placením také můžete dopředu přenastavit daný minimální limit, abyste v případě zneužití minimalizovali případné následky. Při podezření ze zneužití vašich údajů neprodleně zablokujte bankovní účet.

Kartou plaťte pouze u prověřených obchodníků. Pokud s obchodem dosud nemáte žádnou zkušenost, raději při prvním nákupu zvolte způsob platby na dobírku. Do doby než bude objednávka doručena, je dobré uchovat si veškerou e-mailovou komunikaci s obchodem.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

4°C

Dnes je čtvrtek 28. ledna 2021

Očekáváme v 11:00 4°C

Celá předpověď