I ve druhé polovině roku 2019 jsme se ve splácení dluhů zlepšovali

foto

Díky rekordně nízké nezaměstnanosti, navyšování minimální mzdy, a tím i mzdy zaručené, díky celkovému naklonění českého trhu práce k růstu platů se české domácnosti opět výrazně zlepšily ve splácení svých dluhů, a to jak dlouhodobých, včetně hypoték a úvěrů ze stavebního spoření, tak i těch krátkodobých.

Do krátkodobých úvěrů pak spadají i ty nejrizikovější úvěrové produkty včetně takzvaných půjček ihned na ruku a půjček bez nahlížení do registrů. Ve splácení úvěrů se však zlepšily i obchodní společnosti. Zprávu s názvem „Barometr úvěrového trhu k 30. 9. 2019“ opět vydal Czech Banking Credit Bureau (je dostupná zde).

Celkový objem ohroženého dluhu domácností je lehce nad 30 miliardami

Koncem září loňského roku byl v registrech veden součet ohroženého dluhu všech domácností ve výši 31,2 miliardy korun. Ve srovnání s koncem září roku 2018 je to údaj nižší o 5,3 miliardy korun, což je v procentuálním vyjádření pokles o 14,6 %. Dohromady měly domácnosti koncem září 2019 vypůjčeno 2,4 bilionu korun.

Celkový dluh domácností je pak dělen na dlouhodobý a krátkodobý, přičemž již tradičně se na ohroženém dluhu ve větší míře podílejí úvěry krátkodobé. Ještě připomeňme, že coby ohrožený je identifikován takový dluh domácnosti, kde je alespoň tříměsíční opoždění se splátkami, případně se nesplácí vůbec.

Objem dlouhodobého dluhu ohroženého nesplácením klesl o 13,9 %

Za dlouhodobý dluh jsou pro účely zkoumání vývoje na úvěrovém trhu považovány hypotéky a úvěry ze stavebního spoření. Jde o poměrně stabilní sektor trhu s půjčkami, ale i zde se oproti září roku 2018 situace vyvinula až nečekaně pozitivně. Objem úvěrů ohrožených nesplácením totiž kles o 1,5 miliardy korun. Jde o pokles o 13,9 %.

Z celkových vypůjčených 2,4 bilionu korun připadá na hypotéky a úvěry ze stavebního spoření 1,9 bilionu korun. I přes to je podíl dlouhodobého dluhu na ohrožených úvěrech ve výrazné menšině, tvoří totiž jen 29 %, zbytek připadá na půjčky krátkodobé.

Krátkodobý dluh ohrožený nesplácením se vyvíjel ještě lépe

Za krátkodobé úvěry jsou ze strany Czech Banking Credit Bureau považovány všechny půjčky určené na spotřebu. To může být jak několikaletý úvěr na auto, tak i rychlá půjčka ihned na účet bez 1 kč. Čas tu nehraje důležitou roli, dělícím parametrem dlouhodobých a krátkodobých úvěrů je totiž jejich určení, zda bydlení nebo spotřeba.

Krátkodobé půjčky, u nichž jsou potíže se splácením, se v září 2019 dostaly na 22,1 miliardy korun z celkově vypůjčených 490,8 miliard korun. Ve srovnání se stejným datem v roce 2018 jde o příjemný pokles o 14,9 %, protože se objem nesplácených půjček snížil o 3,9 miliardy korun.

Obchodní společnosti se ve splácení zlepšily o 10,4 %

Barometr úvěrového trhu sleduje i vývoj na trhu půjček pro obchodní společnosti, ale pouze v Nebankovním registru klientských informací (NRKI). Ve srovnání s koncem září roku 2018 byly obchodní společnosti schopné koncem září roku 2019 splácet o 129 milionů korun více. Ohrožený dluh tak klesl o 10,4 %, v absolutním vyjádření se snížil o 1,1 miliardu korun, přičemž celkově měly obchodní společnosti na nebankovním trhu vypůjčeno 209,8 miliardy korun.

Text byl vytvořen ve spolupráci se společností Infinea Finance, s.r.o. a finančním portálem Univerzální-Půjčka.cz

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

9°C

Dnes je sobota 29. února 2020

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď