Hypotéka a jak se s ní důstojně vypořádat

foto

Uvažujete o tom, že si vezmete hypoteční úvěr? Bojíte se tohoto velkého životního závazku, avšak toužíte po vlastním bydlení? Nejste si jisti, jaký je pro vás ideální produkt? Podívejte se na důležitá fakta s tímto krokem spojená a pak se můžete rozhodnout o vaší budoucnosti s klidnější myslí. Řešení totiž vždy existuje!

Základní fakta o hypotéce

Hypotéky se stávají stále více součástí našeho života. O hypotéku může požádat každá osoba, která dosáhla plnoletosti a má neomezenou způsobilost k právním úkonům a k hospodaření se svěřeným majetkem. O hypotéku nemusí žádat pouze jedna osoba či pár, ale je možné, že o poskytnutí hypotečního úvěru požádá společně až čtveřice osob. Žadatel bude následně prověřen z hlediska důvěryhodnosti a finanční disciplíny, kdy budou zjišťovány jeho dlužné částky apod. Všechna získaná fakta jsou však posuzována komplexně, takže například již existující finanční závazek není primárním důvodem pro odmítnutí poskytnutí hypotéky.

Na jednu stranu při výběru hypotéky platí známé pravidlo: dvakrát měř, jednou řež, tedy rozhodnout se je zapotřebí až po pečlivé předchozí úvaze, na druhou stranu je nepříjemným průvodním jevem dnešní doby skutečnost, že hypotéky jsou stále dražší, stejně tak jako rostou jejich úrokové míry. Ty jsou pak na svém maximu v porovnání s hodnotami roku 2014. Tedy dlouhé váhání a čekání se nemusí příliš vyplatit. Dle odborníků se průměrná částka, na kterou byl poskytnut hypoteční úvěr v prvním kvartálu roku 2018 v České republice, pohybuje okolo 2,1 milionu korun.

Postup vyřízení žádosti o hypotéku

Po výběru pro vás optimálního hypotečního produktu oslovíte jeho poskytovatele a domluvíte se na nastavení podmínek čerpání úvěru. V tomto kroku buďte skutečně důslední a zjistěte si všechny možné detaily. Následně budete požádáni o dodání všech relevantních dokumentů, jejichž ověření zabere finanční instituci přibližně týden. Po tomto kroku je připraven návrh smlouvy, který je zapotřebí si samozřejmě důkladně prostudovat. V tomto ohledu je nezbytné vyhledat nezávislého právního poradce, který vás může upozornit na skrytá rizika. Po podepsání této smlouvy pak následuje vinkulace pojistného plnění a vložení zástavní smlouvy do katastru nemovitostí. Nemine vás tedy návštěva katastrálního úřadu a pojišťovny. Poté již nastane očekávané čerpání finančních prostředků, které obdržíte na váš účet. Posledním krokem je nastavení pravidelných splátek.

Zajímavé možnosti

Na trhu je k dispozici široká škála finančních produktů, takže hypotéku lze pořídit u mnoha různých institucí, ale zajímavou možnost tvoří například i mBank. Splácet jimi poskytnutý hypoteční úvěr lze až 40 let, kdy platí, že úrokové sazby jsou zde v porovnání s konkurenční nabídkou relativně nízké. Nakoupit pak lze rodinný dům, byt v osobním vlastnictví, celoročně obyvatelnou nemovitost zaměřenou na individuální rekreaci, stavební pozemek i byt v družstevním vlastnictví. V případě koupě družstevního bytu je však zapotřebí ručit jinou nemovitostí, která se již nachází nikoliv v družstevním, ale v osobním vlastnictví.

Dalším řešením pak může být i neúčelová hypotéka, nazývaná obvykle americká hypotéka, kterou mBank poskytuje rovněž. Výhodou zde je, že poskytnutá suma není přímo vázána na financování nemovitosti, a tak lze zbylé peníze využít dalším potřebným způsobem. Jedná se o ideální volbu pro osoby, které si nemohou být budoucím vývojem své situace zcela jisty, a právě tento produkt jim zaručí potřebnou svobodu i flexibilitu. Úroková míra v porovnání s klasickým hypotečním úvěrem pak nebývá příliš vysoká, například při fixaci po dobu jednoho roku se jedná o 2,89 procent ročně.

Americká hypotéka je nabízena v rozmezí od 200.000 Kč do 4.000.000 Kč, resp. 75 procent hodnoty vybrané nemovitosti, která je následně poskytnuta jako zástava. Doba splatnosti pak činí 12 měsíců až 20 let v případě neúčelové hypotéky a 25 let v případě konsolidace více úvěrů. Velkým benefitem je absence poplatků za vedení běžného i úvěrového účtu, další benefit spočívá v mimořádných splátkách až do výše 25 % úvěru ročně bez jakýchkoliv poplatků. Do poloviny výše hodnoty nemovitosti pak není nutné dokladovat pravidelné příjmy žadatele. Americká hypotéka je tedy ideálním flexibilním řešením pro osoby, které nemají vytvořený detailní plán, ale ponechávají si otevřené možnosti pro další vývoj.

Přizvěte si finančního poradce

Chcete-li mít skutečnou jistotu, že jste se rozhodli pro správný typ hypotečního úvěru, přizvěte si k vašemu rozhodování i finančního poradce. Jedná se o příliš velký životní krok na to, aby k němu bylo přistupováno s přílišnou sebejistotou. Přece jen se finanční poradci orientují mnohem více v oblasti finančních produktů, než je tomu v případě laiků, a mohou je tak napadnout řešení, na která by žadatel nemusel sám vůbec připadnout. Vyplatí se v tomto ohledu důvěřovat odborníkům, stejně tak však platí staré pořekadlo: důvěřuj, ale prověřuj!

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

13°C

Dnes je neděle 21. října 2018

Očekáváme v 21:00 8°C

Celá předpověď