Hrazené očkování proti HPV je nyní také pro chlapce

foto HPV roj

Fotogalerie

Praha 25. ledna 2018 (PROTEXT) - Od roku 2012 mají 13leté dívky možnost bezplatného očkování proti HPV. Od 1. 1. 2018 mají možnost této primární prevence HPV onemocnění využít také stejně staří chlapci. Lékaři tento krok vítají a slibují si od něj snížení počtu onemocnění, které jsou s HPV infekcí spojeny, a jejichž výskyt celosvětově výrazně narůstá.

HPV infekce je nejčastější sexuálně přenosná infekce současnosti. Za život se s ní setká až 80 procent žen i mužů. Ale veřejnost si ji často spojuje pouze se ženami, a to především s rakovinou děložního čípku. Lidský papilomavirus ale napadá stejnou měrou obě pohlaví.

Skutečnost, že HPV napadá i muže a způsobuje u nich karcinomy a další závažná onemocnění, je veřejností často opomíjen. Mnoho mužů vůbec neví, že se jich HPV problematika také týká. Bohužel se s ní často seznamují až v momentě, kdy je jim některé z HPV onemocnění diagnostikováno.

HPV infekce u mužů může vést k rozvoji genitálních bradavic, polypů v oblasti hrtanu nebo závažných nádorů v oblasti análního otvoru, penisu a v oblasti hlavy a krku. Na rozdíl od nejčastějšího zhoubného HPV onemocnění u žen - rakoviny děložního čípku - zde neexistuje žádný účinný screening a je tedy velmi složité odhalit jejich počáteční stádia. Výskyt těchto onemocnění je přitom na vzestupu.

Od 1. ledna 2018 je v České republice možnost očkovat 13leté chlapce s úplnou či částečnou úhradou v závislosti na výběru vakcíny. Očkování je prováděno v rámci pediatrické péče, v případě dívek také v rámci péče gynekologické.

Kontakt:

Více informací veřejnost najde na webových stránkách na www.hpv-college.cz, kde najde i online poradnu.

0°C

Dnes je středa 8. prosince 2021

Očekáváme v 3:00 -1°C

Celá předpověď