Hliníková okna – proč byste tuto možnost při pořizování nových oken neměli vylučovat

foto

Při výběru dveří a oken zůstává většina z nás stále na vážkách mezi dřevem a plastem. Poslední dobou ale začíná vyvstávat třetí možnost, totiž hliník.

Hliníková okna a dveře jsou synonymní s moderními, minimalistickými designy, jejich vzhled ale není jediným důvodem jejich rostoucí popularity a popularity jejich výrobců, jako je Aluprof Česká republika.

Podívejme se na některé důvody, pro něž stojí za to dát hliníku šanci.

Vynikající odolnost

Vynikající odolnost byla jedním z neustále zaznívajících hesel, když rostla na popularitě okna plastová. Nyní se ukazuje, zvláště u méně kvalitních plastů šlo do značné míry jen o heslo marketingové. Hliník má v tomto ohledu tu výhodu, že za slovy o odolnosti skutečně stojí poctivé vlastnosti tohoto materiálu.

Kovové profily se obecně nedeformují (případný tlak se v materiálu mnohem lépe rozloží) a udržují si stálý rozměr i pevnost po mnoho let.

Přitom všem jsou ale hliníková okna i dveře velmi lehká, což usnadňuje jejich instalaci i další manipulaci s nimi.

S hliníkem skutečně nezmrznete

Řada lidí přistupuje k hliníkovým dveřím a oknům s despektem, protože má obavy, že přes ně bude snáze utíkat teplo. To by v době rostoucích cen energií jistě nebyla dobrá zpráva. Zkušenost ale ukazuje, že takové obavy nejsou na místě. I když je hliník kov, uvnitř rámů se ještě nachází propracovaný izolační systém, který zajišťuje, že z hliníkových konstrukcí neunikne o nic více tepla než z plastových či dřevěných.

Izolační systém hliníkových oken se obvykle sestává z dostatečně široké vrstvy polyamidu a skleněného vlákna, často ještě doplněné pěnovým polyethylenem. Díky tomu mají tepelný koeficient dostatečný k tomu, aby jich bylo využíváno i u pasivních staveb.

A tím ještě nejsou další přednosti hliníkových oken vyčerpány…

  • Díky již zmiňované odolnosti je možné minimalizovat velikost rámů a ještě více zvýšit plochu skla (a tím pádem dostat do místnosti více světla).
  • Barva se udrží i po letech. Vystavení dešti, slunci, mrazu a dalším faktorům svědčí hliníku daleko více než plastu či dřevu. Svou původní barvu si hliník udrží mnohem déle, nehledě na to, že u něj nehrozí pokrytí mechem, plísněmi či houbami.
  • Jednoduchost údržby je dalším z klíčových faktorů, které je zde nutně zmínit. Jednoduché čištění (pár tipů pro něj naleznete zde) některým z k tomu určených neagresivních přípravků jednou za pár měsíců je vše, co hliníková okna či dveře potřebují.

Prakticky jediným mínusem hliníku tak zůstává jeho vyšší pořizovací cena. Ta se vám ale, vzhledem k jeho dlouhé životnosti, ještě mnohokrát vyplatí.

Jak vnímáte hliník jako dveřní či okenní materiál vy? Máte s ním nějakou osobní zkušenost? Co byste mezi dřevem, plastem a hliníkem volili vy a proč? Pište nám do komentářů!

 

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

2°C

Dnes je sobota 4. prosince 2021

Očekáváme v 15:00 2°C

Celá předpověď