Hledáte inspiraci jak si zařídit svou jídelnu? Přinášíme vám tipy které byste měli zvážit při koupi jednotlivého nábytku

foto

U velkého stolu se scházíme k jídlu nejčastěji o víkendech, kdy je snazší shromáždit celou rodinu a najít si čas na společné vaření. Také zde děláme domácí úkoly s dětmi nebo hrajeme populární deskové hry, které se staly módní alternativou k televizi. Jak funkčně zařídit jídelnu tak, aby se stala místem, které spontánně shromažďuje celou rodinu a přátele? Co zvážit při nákupu jednotlivého nábytku?

Rozměry a funkce jídelny

Velikost jídelny samozřejmě závisí na prostoru, který máme k dispozici. Ideální by bylo mít samostatnou jídelnu, ale v moderních bytech máme nejčastěji prostor propojený s kuchyní a obývacím pokojem, kde musí být místo pro pohodlné pracovní desky na přípravu jídla, stůl se židlemi a nábytek v podobě sedačky, případně křesel, stolku a obývací stěny.

Pokud kupujete jídelní stůl a židle, zaměřte se na to, abyste při uspořádání tohoto nábytku dosáhli co nejvíce ergonomických podmínek. Stůl by měl být umístěn minimálně 120 cm od zdi. Obdélníkový stůl, jehož kratší strana je umístěna u zdi, zabírá asi 4,5 m2 prostoru. U kulatého stolu pro šest osob budete potřebovat mnohem více prostoru - až 6 m2. Obdélníkový stůl, který pojme šest osob, zabírá 7,5 m2 prostoru a požadovaný prostor pro obdélníkový nebo kulatý stůl pro devět osob je přibližně 9,5 m2. Židle by měly být nejméně 60-70 cm od stolu, přidejte tedy asi 50 cm, abyste se mezi nimi a stěnou mohli volně pohybovat.

Jak vybrat jídelní stůl

Výběr jídelního nábytku, pokud se jedná o prostor kombinovaný s jinými místy, jako je kuchyň nebo obývací pokoj, by měl být přizpůsoben celému uspořádání. Tvar stolu a jeho rozměry zase závisí na prostorových možnostech. Kulatý stůl bude vypadat efektivněji, ale vyžaduje mnohem více prostoru než obdélníkový nebo čtvercový. Pokud jde o funkční myšlení do budoucna, ukázalo se, že jde o stůl pro minimálně šest lidí, takže pokud se tento typ nábytku nehodí do prostoru, který máte k dispozici, zvolte rozkládací jídelní stůl.

Jak vybrat jídelní židle

Šířka židlí by měla být přizpůsobena délce stolu. Před nákupem židlí změřte vzdálenost mezi nohami stolu. Nezapomeňte, že se liší od délky desky stolu. Jídelní židle by se neměly skládat, protože jíst jídlo bude nepříjemné. Je vhodné ponechat alespoň o 30 cm prostoru více, než je šířka dvou židlí umístěných vedle sebe. Osoba sedící u stolu potřebuje desku o šířce asi 60 cm.

Výška sedadla židle a desky stolu je obvykle standardní velikosti, ale před nákupem nábytku se ujistěte, že jsou rozměry vhodné. Vzdálenost mezi sedadlem židle a deskou stolu by měla být asi 30 cm a asi 45 cm od podlahy. Pokud mají židle područky, zkontrolujte, zda je možné je volně zasunout pod stůl, aby vám v jídelně židle nepřekážely.

Vyberte židle tak, aby jejich nohy měly podobnou barvu jako deska stolu. Díky tomu bude nábytek mezi sebou dobře vypadat. Dřevěné prvky židlí můžete také sladit s komodou nebo jinými dřevěnými prvky, které jsou v místnosti. Barva čalounění by měla odpovídat barvám, které se objevují v obývacím pokoji a jídelně.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

6°C

Dnes je čtvrtek 21. ledna 2021

Očekáváme v 17:00 6°C

Celá předpověď