Historie VHS a jejich digitalizace

foto Videokazety VHS a VHS-C.

VHS je zkratka pro systém domácího videa – video home system, kazety pro přehrávání a nahrávání na videorekordérech. Videokazety pro nahrávání videa se začaly objevovat na počátku 70. let 20. století. První firma, která s VHS kazetami přišla, byla firma Philips a následně Betamax, Sony a také JVC.

V 80. letech bylo domácí video velmi oblíbené. Většina z nás si pamatuje na ne moc kvalitní kopie západních filmů, které byly tlumočené často jedním, monotónním hlasem a videa se šířila ne zrovna legálními způsoby. O historii např. prvních dabingů videokazet u nás ukazuje film Králové videa, který měl v letošním roce premiéru. Film pojednává právě o této době, kdy se videokazety nakupovaly na černém trhu, probíhaly rychlodabingy, pořádaly se hromadně domácí „tajné“ videoprojekce.

VHS ukládal zvuk i obraz na videokazetu, která obsahovala magnetickou pásku o šířce 0,5 palce (12,7 mm). Videokazety se lišily v kvalitě záznamu nebo také délce záznamu. Na nejdelší kazety bylo možné nahrát až 300 minut záznamu.

Videorekordéry

Videokazety se přehrávali na videorekordérech. První videorekordéry byly velmi velké přístroje, jejich ovládání bylo velmi složité, kazety bylo nutné vždy přehrávat a nastavení videa na určitou chvíli bylo takřka nemožné.

V dnešní době již není možné sehnat nové přístroje pro přehrávání videokazet, posledním výrobcem VHS rekordérů byla firma Funai. O videorekordéry v dnešní době není již zájem. Pokud mají lidé VHS kazety, nechávají si je dneska digitalizovat, čímž se zavírají dveře pro videokazety i videorekordéry.

Videorekordér S-VHS Panasonic NV-FS200.

Digitalizace VHS kazet

Nejprve docházelo k digitalizaci VHS kazet do formátů DVD, které se poté přehrávají na DVD přehrávačích. Ovládání DVD přehrávačů je již mnohem jednodušší, DVD většinou obsahuje menu, ve kterém je daný záznam rozdělen do kapitol, které si pak můžete libovolně přehrát.

Profesionální digitalizace

Dneska je nejlepší možný způsob, jak digitalizovat staré VHS kazety, je nechat si je převést na mp4 formát. Digitalizaci můžete provést sami, na video převodníku, nebo si ji nechat provést profesionálně. Pokud si necháte od profesionální firmy digitalizovat video, získáte tím mnohem lepší kvalitu převodu. A nejen to. Videozáznam můžete mít pomocí postprodukčních nástrojů také optimalizovaný – můžete mít ořezané se vlnící se okraje, doladí se barevnost záznamu, upraví se audiostopa (vyladí se šum) apod. Při digitalizaci je zachováno originální a plné rozlišení videonahrávek se správnou snímkovací frekvencí. V kvalitním převodníku se nebude obraz při digitalizaci třepat ani vlnit.

Profesionální digitalizace VHS a všech kamerových pásků.

Zálohování dat

Zároveň tyto firmy nabízí možnosti zálohování dat. Jak si data z VHS kazet zálohovat? Je dobré mít vždy data uložená dvakrát nebo využít Cloud. Firma Digitalizace VHS má vlastní cloud, na kterém můžete mít svoje dat uložená. Služba Moje záloha slouží pro archivaci a bezpečné uložení Vašich video souborů. Data na tomto uložišti jsou mnohonásobně zkopírované, data jsou šifrovaná a tudíž zabezpečená. K vašim datům budete mít přístup online, takže se na ně budete moci podívat a připojit kdykoliv a odkudkoliv budete chtít. Data budete mít neustále u sebe a se soubory libovolně pracovat. Zároveň budete mít vystavený certifikát k záloze a záruku.

Dlouhodobá archivace videodat - MojeZáloha.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

1°C

Dnes je úterý 19. ledna 2021

Očekáváme v 3:00 1°C

Celá předpověď