Goldea.cz vstoupila do Maďarska a Rumunska. Jaká jsou specifika těchto trhů?

foto

Goldea.cz se po expanzi na Slovensko vydává do Rumunska a Maďarska. Čím jsou tyto trhy specifické a o jaké produkty mají zákazníci zájem? Zeptali jsme se Michala Kempy, spolumajitele e-shopu. Čím se Goldea.cz zabývá?

Fotogalerie

Goldea.cz je jedním z největších českých e-shopů s bytovým textilem. Nabízíme jedinečnou nabídku více jak 10.000 produktů. Zakoupíte u nás látky v metráži, povlečení, ručníky, ubrusy nebo třeba dětský bytový textil. Nabízíme také zakázkové šití na míru z našich látek. Goldea.cz je na českém trhu od roku 2016. Ve stejné době jsme s Goldea.sk vstoupili na Slovensko. V roce 2020 jsme expandovali do Rumunska a tento rok do Maďarska.

Proč jste si vybrali právě Rumunsko a Maďarsko?

V e-commerce jsou tyto dva trhy hodně doporučovány. Věděli jsme, že do těchto zemí chceme vstoupit a postupně jsme se na to připravovali. S Maďarskem jsme chtěli ještě chvíli počkat, ale nakonec vstup na trh urychlil nábor nového zaměstnance, který je původem z Maďarska. Nyní se zabývá kompletní správou maďarského trhu a překladem webu.

Čím je specifický rumunský trh?

Rumunský trh je velký a nabízí mnoho možností pro uplatnění. Rumunsko je ze všech trhů, na kterých jsme, nejspecifičtější. Jsou zde velké rozdíly ve společnosti i v životní úrovni. Sami jsme byli překvapeni výrazným rozdílem mezi venkovem a městem. Co se týká nákupního chování, je od toho českého velmi odlišné. Například jsme nepočítali s tím, že  Rumuni používají úplně jiné rozměry produktů než jsou běžné v Čechách. Jak jsme brzy zjistili, pro vstup do Rumunska nestačí pouze přeložit e-shop. Místním požadavkům jsme museli přizpůsobit celkovou nabídku produktů i cenotvorbu.

Jaký je naopak maďarský trh?

Maďarský trh je velmi podobný tomu slovenskému. Lidé mají podobný vkus i nákupní zvyklosti. Zatím zde působíme krátce, proto jeho specifika stále objevujeme. První objednávku jsme obdrželi 30. 3. 2021.

Potkali vás při vstup na zahraniční trh nějaké nepříjemnosti?

Při vstupu na rumunský trh jsme u Goldea.ro celou zákaznickou podporu přenechali externí společnosti. Nyní tento krok hodnotíme jako chybný. Kvalita podpory bohužel neodpovídala našim očekáváním. Raději jsme hned převzali podporu zpět pod naši správu a je to nesrovnatelný rozdíl. S rumunskými zákazníky komunikujeme přímo. Známe jejich přání, problémy a dozvídáme se zpětnou vazbu. Díky tomu jim můžeme přizpůsobovat nabídku našeho e-shopu. Také nás překvapilo, jak složité je založení bankovního účtu v místní měně.

Jaký trh si vede lépe po finanční stránce?

Nyní obě země přináší přibližně stejné tržby. V Maďarsku jsme zaznamenali velký zájem o naše produkty ihned po spuštění e-shopu Goldea.hu. Rumunsko mělo před Maďarskem přibližně rok náskok, ale Maďarsko ho po pár měsících dohnalo. Nyní se denní tržby obou států pohybují velmi podobně. Pomalý rozjezd Rumunska měla na svědomí také špatná zákaznická podpora a horší kvalita překladů e-shopu. Na nich dosud pracujeme dále je zlepšujeme.

Jaký je vkus maďarských a rumunských zákazníků?

Z našeho pohledu jsou Maďaři hodně podobní Slovákům. Tento trh nemá výrazná specifika. Rumuni mají ale odlišný vkus i mentalitu. Například v Čechách a na Slovensku jsou oblíbené moderní vzory látek. V Rumunsku ale úspěch nemají. Používají se zde také jiné rozměry povlečení. Dalším příkladem, který bych uvedl, jsou ubrusy. Rumuni mají velké stoly, u kterých se schází celá rodina. Zákazníci poptávají ubrusy v rozměrech, které z našich látek nejsme schopni v současné době ušít.

Máte v každé zemi sklady s produkty?

Nyní probíhá celá expedice a provoz zahraničních verzí e-shopů z České republiky. V Maďarsku a Rumunsku máme pouze adresu pro zasílání vrácených zásilek. Samozřejmě do budoucna plánujeme vytvořit tým pro Rumunsko a Maďarsko. Chceme, aby podpora a práce na těchto e-shopech probíhala přímo z daných zemí.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

18°C

Dnes je pátek 17. září 2021

Očekáváme v 5:00 13°C

Celá předpověď