Glykemický index a jak ovlivňuje hubnutí?

foto

Znáte pojem glykemický index, ale nejste si jistí, co vlastně znamená? Nevadí. V následujících řádcích vám vysvětlíme, co se pod tímto pojmem skrývá a proč je nezbytné se na něj zaměřit, pokud chcete zhubnout a zbavit se nějakého toho kila. A jakmile se začnete stravovat zdravě a efektivně, uvidíte, že brzy se dostanete na vysněnou váhu a nebudete mít problém si ji udržet. Pojďme na to.

Fotogalerie

Dělení potravin podle glykemického indexu

Všechny potraviny můžeme rozdělit do skupin, podle toho, jakou mají hodnotu glykemického indexu. Existují tři skupiny:

  • potraviny s nízkým glykemickým indexem
  • potraviny se středním glykemickým indexem
  • potraviny s vysokým glykemickým indexem.

Hladina glykemického indexu značí, jak rychle se sacharidy v potravě vstřebají do vašeho organismu a o kolik následně stoupne hladina cukru v krvi.

Větší hodnota znamená okamžitý hlad

Potraviny s vysokým glykemickým indexem vám okamžitě zvýší hladinu cukru v krvi, ale brzy po jejich konzumaci vám opět vyhládne. Příkladem potraviny s takovým indexem jsou například hranolky. Pro vaši lepší představu mají stejnou hodnotu GI jako donuty. Co to tedy v praxi znamená? Pokud si dopřejete porci klasických hranolek, poměrně brzy vám vyhládne. 

Abyste si ale pochutnali na hranolcích a zároveň se zasytili, vyzkoušejte celerové hranolky připravované v troubě. Chutnají výborně a jejich příprava je snadná a rychlá. Oloupaný celer nakrájíte na kousky, které povaříte v osolené vodě s pár kapkami citronové šťávy. Jakmile je uvaříte, vyjmete z vody, necháte osušit a v misce je poté smícháte s kořením, vyskládáte na pečicí papír do trouby a pečete cca čtvrt hodiny. Skvělou náhradou bramborových hranolek jsou také mrkvové a řepové.

Jednoduché versus složené sacharidy

Zajímá vás, proč potraviny s vyšším GI hladinu cukru v krvi zvyšují, a naopak potraviny s nižším GI hladinu cukru v krvi snižují? Tato vlastnost je dána sacharidy, které tyto potraviny obsahují. Potraviny, které mají vysoký glykemický index jsou většinou tvořeny jednoduchými sacharidy, které způsobují onen okamžitý nárůst hladiny cukru v krvi. 

A naopak potraviny s nižším a středním glykemickým indexem jsou tvořeny složenými sacharidy, které se v těle rozpouštějí pomaleji, tím pádem jste najedení – a tento pocit zasycení vám vydrží až několik hodin.

Jak vybírat potraviny, které jíte

Až tedy příště vyrazíte na nákup potravin, nezaměřujte se pouze na obsah tuků, sacharidů a bílkovin, ale podívejte se i jaký má daná potravina glykemický index. Tak se vyhnete nechtěnému vlčímu hladu, který nastává po konzumaci většího množství potravin složených z jednoduchých sacharidů. Sice toho hodně sníte, například sušenky, sladké pečivo anebo i průmyslově zpracované potraviny, ale po jejich konzumaci vám je těžko, jste unavení a za několik minut byste si dali další pokrm. 

Nejlepší a nejzdravější variantou je konzumovat čerstvé ovoce a zeleninu. Ale i zde se mějte na pozoru. Hladina GI se u ovoce mění. Čím je plod zralejší, tím vyšší je jeho GI. U banánů to poznáte i na jejich chuti. Určitě jste si všimli, že banán, který má ještě zelené konce, není vůbec sladký. Zatímco banán, který má na sobě již hnědé skvrny a zvenčí vypadá spíše na vyhození než ke konzumaci, je příjemně sladký. A v neposlední řadě hladinu glykemického indexu v potravinách ovlivňuje i vláknina: čím větší je její obsah, tím zdravější potravina a tím pádem i nižší GI.

Doufáme, že nyní máte jasno v tom, jaké potraviny upřednostňovat před kterými a proč. A také že chápete, proč i po tom, co sníte celé balení sušenek na posezení, dostanete za chvíli hlad.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

20°C

Dnes je čtvrtek 23. září 2021

Očekáváme v 11:00 17°C

Celá předpověď