Festival arabské kultury 2014

foto Festival arabské kultury 2014

Jubilejní 5. ročník s podtitulem Podej mi flétnu a zpívej proběhne od 4. do 11. dubna v Plzni a následně od 24. do 26. dubna v Praze. Jako každý rok i letos nabídne bohatý program v podobě koncertů, přednášek českých i zahraničních odborníků, debat, tanečních vystoupení, výstav, workshopů, soutěží i ochutnávek arabských pokrmů.

Hlavním tématem letošního ročníku jsou alternativní umělecké žánry, sebevyjádření a vztah tradice a modernity.

„Letos bychom návštěvníkům chtěli přiblížit uměleckou scénu arabského světa a dát prostor hlavně alternativním žánrům a mladým umělcům. Proto jsme do programu zařadili témata jako arabský e-komiks, street art, hiphop, punk či graffiti. Odkazem na téma je i náš plakát – část ženského obličeje rámuje šátek, který nás nenechává na pochybách, že jde o Arabku; tento tradiční koncept však narušuje piercing a komiksová bublina,“ vysvětluje hlavní organizátorka festivalu Tereza Svášková.

Velkým lákadlem je bezesporu koncert známé holandské kapely NO blues, která je představitelem svébytného hudebního stylu – arabicana; unikátního mixu folku, blues, country a arabských rytmů. Tato akce se uskuteční díky podpoře Velvyslanectví Nizozemského království a společnosti Plzeň 2015, o.p.s. Neméně fenomenálním zážitkem bude koncert skupiny Cairo Liberation Front, které představí zbrusu nový hudební styl z káhirských ulic – tzv. electro chaabi.

Návštěvníci se mohou těšit na výstavu arabských cartoons, tedy specifického žánru, který tvůrcům umožňuje trefně komentovat společensko-politické dění. Výstava E-komiks zase představí několik současných arabských umělců publikujících své komiksové příběhy online.

Zahraničními akademickými hosty budou letos Fadi Salem a Racha Mourtada ze Spojených arabských emirátů, jejichž přednášky se zaměří na roli nových technologií a sociálních sítí v arabském světě a také o postavení žen ve světle revolučních událostí. Blok přednášek zahraničních hostů doplní marocký odborník dr. Abdesselam Aboudrar, který představí problematiku korupce v současném arabském světě.

V rámci dílčího projektu ArabFILMfest nabídne festival také promítání mezinárodně oceňovaných snímků, mezi nimi i palestinský film Omar, nominovaný letos na Oscara. Díky nové spolupráci s bejrútským festivalem Beirut Animated a plzeňským projektem Animánie bude zastoupena i netradiční arabská animovaná tvorba.

I tentokrát si budou moci návštěvníci arabskou kulturu vyzkoušet na vlastní kůži – například zapojením do workshopu street artu, kdy jim zkušení tvůrci představí umění vznikající na ulici. Tradičněji orientovaným zájemcům festival nabídne workshop kaligrafie. Gurmáni a milovníci exotických chutí se mohou i letos zúčastnit tradičního nedělního oběda, který nově proběhne v restauraci Amorvino. Nebude chybět ani oblíbený velký sobotní program v TOTEMu, který pod jednou střechou nabídne třeba orientální trhy, cestovatelské povídání o Ománu, program pro děti či kurz arabštiny a tance. Samotní velvyslanci arabských ambasád budou návštěvníkům prezentovat tradice svých zemí a spolu se svými kuchaři představí i to nejlepší ze své kuchyně.

FESTIVAL ARABSKÉ KULTURY má za sebou již čtyři úspěšné ročníky. Původně vznikl jako skromná akce studentů ZČU, postupně se z něj však podařilo učinit víceúrovňový festival pro širokou veřejnost. Od roku 2013 nad jeho organizací převzalo záštitu toho roku založené občanské sdružení ARABFEST. Poslední ročník se navíc konal pod záštitou plzeňského primátora Martina Baxy, který patří mezi velké příznivce festivalu a záštitu bude mít i letos. Festival je finančně podpořen z projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.

Festival si dokázal získat velmi dobrou pověst, o čemž svědčí i zvyšující se počet návštěvníků; během čtvrtého ročníku navštívilo festival zhruba 2400 lidí. Ve střední Evropě jde o jedinečnou akci, která se věnuje arabské kultuře v takovém rozsahu.

www.arabfest.cz

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

25°C

Dnes je úterý 26. září 2023

Očekáváme v 19:00 19°C

Celá předpověď