Fenomenální pianista Fred Hersch zahraje poprvé v Česku

foto Fenomenální pianista Fred Hersch

Do Česka vůbec poprvé přijíždí jeden z nejlepších pianistů současnosti a dvojnásobný nominant na letošní Grammy Fred Hersch. Americká jazzová legenda svým sólovým vystoupením ozdobí program 14. ročníku mezinárodního hudebního festivalu JazzFestBrno. Hersch představí svůj recitál ve středu 15. dubna v Besedním domě. Vstupenky v cenách od 270 Kč jsou k dispozici na webu www.jazzfestbrno.cz a v běžných předprodejích. „Ještě nevím, co v Brně zahraji. Obvykle se rozhoduji tak deset minut předtím, než začnu hrát to, co začnu. Záleží na klavíru, na akustice v sále a mojí momentální náladě,“ uvedl Hersch v nedávném rozhovoru s Tomášem S. Polívkou pro Lidové noviny.

Devětapadesátiletý pianista Fred Hersch proslul mimo jiné celovečerním hudebním pásmem s divadelními prvky nazvaným My Coma Dreams, vycházejícím z jeho pocitů během dvouměsíčního komatu, do něhož upadl v roce 2008. „Jediné, co mi po kómatu zůstalo, kromě urputné rehabilitační dřiny, byly vzpomínky na mimořádné sny. K práci umělce často patří použít „nalezený“ materiál k něčemu kreativnímu. A přestože šlo o hrozné životní období, přineslo něco unikátního,“ okomentoval Hersch projekt ve zmiňovaném rozhovoru. Mezinárodní respekt si však získal také sólovými recitály, kdy může nechat plně rozvinout svoji bezbřehou invenci. Právě takový program představí i v Brně. Hersch si za své nejnovější album Floating vysloužil hned dvě nominace na letošní Grammy, a to v kategoriích nejlepší improvizované jazzové sólo roku a nejlepší jazzové instrumentální album roku. Obě ceny nakonec získala další hvězda JazzFestu Brno Chick Corea, který společně s Bobby McFerrinem obstará vrchol festivalu v hale Vodova 17. června. „Fredu Herschovi jsem po tolika nominacích konečně alespoň jednu cenu Grammy přál. Američtí kritici však dali v obou případech přednost stejně skvělému, ale zkušenějšímu a mediálně známějšímu Coreovi,“ okomentoval výsledek Grammy umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka.

Herschův vliv se v mnoha směrech odráží na nové generaci jazzových pianistů. Jeho bývalými studenty jsou například Brad Mehldau, Ethan Iverson nebo Jason Moran, který jednou prohlásil, že „Fred u klavíru je jako LeBron James na basketbalovém hřišti. Je to dokonalost.“ Poslední dvě desetiletí je Hersch také vášnivým mluvčím a fundraiserem pro organizace bojující s nemocí AIDS.

V rámci festivalového dvojkoncertu se 15. dubna v Besedním domě představí také přední český kontrabasista Tomáš Liška se svým česko-německým uskupením Pénte. Liška se s ním vydává do nových vod hudebních experimentů a originálním způsobem propojuje světy jazzu, volné improvizace a vážné hudby.

Vstupenky a kompletní informace k festivalu naleznete na www.jazzfestbrno.cz. Vstupenky na koncerty v cenách od 150 Kč jsou k dispozici také na webu Nejkoncerty.cz a v běžných předprodejích. JazzFestBrno se za uplynulých třináct let zařadil mezi největší jazzové přehlídky ve střední Evropě. V minulých letech na festival zavítali například Bobby McFerrin, Pat Metheny, Chick Corea, George Duke, Herbie Hancock, Take 6, Avishai Cohen, John Scofield, Gregory Porter a další.

Na vysoké úrovni festivalu mají zásluhu nejen pořadatelé, ale i věrní fanoušci a partneři. Letos se generálním partnerem JazzFestu Brno stala brněnská investiční skupina Davida Rusňáka DRFG a.s. Ta má kapitálové podíly ve firmách zabývajících se investičními a finančními službami, vzděláváním a výzkumem, nemovitostmi, energetikou, vývojem software a výrobou. Cílem DRFG je zhodnocovat kapitál prostřednictvím private equity investic do majetkových podílů zajímavých společností a projektů v perspektivních oborech. Řídí se investiční filozofií založenou na upřednostňování investic v oborech, v kterých má expertízu, v lokalitách, které jsou jí kulturně i geograficky blízké a v projektech, kde může získat významný rozhodovací podíl. Více o investiční skupině DRFG se dozvíte na webu www.drfg.cz.

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď