Fenomén online nákupů - cashback portály za ně lidem platí

foto

Češi si v posledních letech hodně oblíbili nákupy přes internet. Počet e-shopů stále roste raketovým tempem, a prodejci jsou tak nuceni přicházet s novými nápady, jak zaujmout potenciální zákazníky. Jedním z nich je cashback – služba, která lidem vrací peníze za jejich nákupy.

Češi si v posledních letech hodně oblíbili nákupy přes internet. Počet e-shopů stále roste raketovým tempem, a prodejci jsou tak nuceni přicházet s novými nápady, jak zaujmout potenciální zákazníky. Jedním z nich je cashback – služba, která lidem vrací peníze za jejich nákupy.

Online nákupy s sebou přinesly spoustu výhod. Obrovský výběr zboží všeho druhu, dopravu až domů nebo slevové kupony. Cashback, jak již z angličtiny převzatý název napovídá, znamená, že za něco dostanete peníze zpět. Tím něčím je právě nákup v internetovém obchodě.

Zatímco v západních zemích jsou cashback portály, které službu poskytují, roky ověřeným a poměrně rozšířeným fenoménem, v České republice tento pojem většina populace stále nezná. Přitom ve Velké Británii či USA si mnoho lidí nedokáže bez cashbacku své všední nákupy vůbec představit.

I v tuzemsku se však postupně dostává do povědomí a už nyní ho využívá více než milion Čechů. Získávat odměny za nákupy je totiž poměrně snadné. Jak to tedy celé funguje?

Výhody pro všechny

Finanční odměna vychází ze spolupráce cashback portálu a jednotlivých prodejců. Portál pomáhá přivádět e-shopům pod příslibem vrácení části útraty nové zákazníky, za jejichž doporučení pak od obchodníka inkasuje provizi. Část této provize si portál sám ponechá, většinu však pošle zpět samotnému zákazníkovi.

Vlastní e-shop má dnes již prakticky každý důležitější obchod a spousta z nich nabízí i cashback. To dosvědčují i konkrétní čísla – největší český cashback portál Tipli vrací peníze ve více než 750 obchodech a nové stále přibývají.

Jak to funguje v praxi?

Prvním krokem na cestě k odměnám za nákupy je bezplatná registrace. Na Tipli.cz ji sfouknete během minutky. Následně si vyberete z nabídky obchodů ten, ve kterém chcete nakoupit a přes tlačítko "Přejít do obchodu" se do něj prokliknete.

Samotný proces nákupu ve zvoleném e-shopu se nijak neliší od toho běžného, kdy přesměrování přes cashback portál nevyužijete. Proveďte tedy objednávku tak, jak jste zvyklí, a pak už jen počkejte na odměnu.

Zaslouženou odměnu si můžete vyzvednout na vašem uživatelském účtu portálu hned poté, co ji potvrdí přímo prodejce. Potvrzení odměny obvykle trvá 30-70 dnů, e-shop totiž zpravidla čeká, zda nevyužijete možnosti vrácení zboží do 14 dnů bez udání důvodu.

Připsané odměny čekající na potvrzení byste však měli na Tipli účtě vidět již do 2 dnů po nákupu. Jakmile dojde k jejich potvrzení, můžete si získané peníze převést na svůj účet v bance. Na Tipli lze takto vyplatit částky již od 1 Kč.

Kolik procent z hodnoty objednávky jednotlivé obchody vrací, zjistíte vždy z jejich profilu na webu cashback portálu. Pokud se například rozhodnete udělat si radost novou bundou z About You, dostanete zpět díky cashbacku až 12,5 %. Za bundu, která běžně stojí 1149 Kč, vás tak portál odmění až částkou 143 Kč.

Průměrně přitom Tipli na jednom nákupu vrací 116 Kč a za rok si zde běžný uživatel nastřádá 2811 Kč.

Na jakých produktech s cashbackem ušetříte?

Prodejům přes cashback portály v Česku dlouhodobě vévodí čínské megatržiště AliExpress a král mezi ubytovacími servery Booking.com. Vedle těchto proslulých zahraničních portálů se však na předních místech drží také populární domácí obchody jako lékárenský Dr.Max či kosmetické NOTINO.

Zajímavým příkladem je módní e-shop About You, který na český trh vstoupil teprve v posledním kvartále loňského roku, ale už teď patří do top 10 obchodů, v nichž si lidé za nákupy nechávají platit nejčastěji. Zpátky přitom v některých e-shopech dostanete až 33 % z hodnoty objednávky a cashback bez problému zkombinujete také s klasickými slevami.

V dnešní době navíc s cashbackem koupíte již prakticky cokoliv. Od sportovního zboží ve Sportisimo přes elektroniku v Datartu a nábytek ve SCONTO až po hračky a potřeby pro děti ve Feedo či zajímavou četbu v Knihy Dobrovský.

A co víc, možnost získat část útraty zpět není omezena jen na spotřební zboží, šetřit s ním můžete i na sjednání služeb. Vedle již zmiňovaného ubytování přes Booking dostanete nějakou tu korunu zpátky také za sjednání cestovního pojištění nebo pojištění auta.

Výjimkou nemusí být ani půjčka – nechte si v případě nouze poslat peníze od běžných lidí přes Zonky, které nabízí cashback až 4000 Kč.

Chcete také okusit kouzlo cashbacku? K čerpání výhod stačí jednoduchý krok – zdarma se zaregistrovat na Tipli.cz. Nenechte si už uniknout jediný výhodný nákup a začněte sbírat odměny za to, co děláte běžně.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

29°C

Dnes je středa 19. června 2019

Očekáváme v 5:00 17°C

Celá předpověď