Elektrokoloběžky jsou ideální pro cesty nejen do práce

foto

Eletromobilita je trendem dnešní doby. Dopravních prostředků s elektrickým pohonem na tuzemských vozovkách rychle přibývá a stejně je tomu nejen v dalších evropských zemích, ale také vyspělých státech celého zbytku světa. Jejich uživatelé oceňují zejména tichý chod a nulové emise. Evropská unie dokonce plánuje během následujících let postupně nahradit auta se spalovacími motory zejména elektromobily. Dokonce i v lodní dopravě se stále více prosazují elektromotory. Velice populární jsou dnes i elektrokoloběžky, elektrokola a elektroskútry.

Elektrokoloběžky jsou skvělým dopravním prostředkem na kratší vzdálenosti

Elektrokoloběžky jsou dnes běžně k vidění ve městech i na venkově. Prodejci nabízejí širokou škálu modelů různých značek, bez obtíží tak seženete jak elegantní a lehkou eletrokoloběžku do města, tak i odolný terénní typ s širokými pneumatikami a kvalitním odpružením. Tu pravou bez problémů najde každý, dokonce i ti, kteří nevlastní řidičské oprávnění. Pro elektrokoloběžky, jejichž maximální rychlost přesahuje 25 km/h a o výkonu vyšším než 1 kW, je však nutné vlastnit řidičský průkaz skupiny AM nebo B. Na elektrokoloběžce se rychle a bez námahy dopravíte do práce nebo na návštěvu na druhý konec města nebo do blízké obce. A užijete si na ní i skvělé výlety po okolí. Abyste si jízdu užívali opravdu naplno, měli byste vědět, jak vybrat elektrokoloběžku.

S elektrokoloběžkou nejste závislí na veřejné hromadné dopravě, vyhnete se i problémům s parkováním

Elektrokoloběžky jsou zejména pro obyvatele měst cestou ke svobodě. Pomohou vám snadno a rychle projet několik čtvrtí, bez obtíží je zaparkujete na minimálním prostoru. Na elektrokoloběžce se tak můžete vydat na okružní jízdu, za zábavou i za povinnostmi. Projedete i úzkými uličkami, vydat se dokonce můžete i na trasy určené pro cyklisty a chodce. Pamatujte však, že na cyklostezce je maximální povolená rychlost omezena na 25 km/h, na chodníku dokonce na 6 km/h. V některých lokalitách navíc může být jízda v zónách pro pěší upravena vyhláškou. I tak jsou ale elektrokoloběžky do města skvělou volbou.

Skládací elektrokoloběžky snadno přepravíte autem, autobusem i vlakem. A doma vám nezaberou skoro žádný prostor

Koloběžky do města a na upravené vozovky mívají pevná menší kola. Ta jsou většinou zhotovena z PVC, které je odolné proti poškození a zároveň má dobrou přilnavost k dlažbě i k asfaltu. Chcete-li si dopřát pohodlí nejen při jízdě, ale také při převážení koloběžky a jejím uskladňování v bytě nebo ve sklepě, pořiďte si model s menšími rozměry a nižší hmotností. Takové elektrokoloběžky obvykle mají dojezd 10 – 30 km, což je ve většině případů dostačující. Budete-li elektrokoloběžku převážet hromadnou dopravou nebo automobilem, oceníte skládací typ. Mezi takové patří i elektrokoloběžka Aerium Aovo Pro.

Terénní elektrokoloběžky jsou určeny pro pohodlnou jízdu po nezpevněných cestách

Chcete se na elektrokoloběžce vydávat do přírody? Pak vsaďte na některý z modelů s velkými koly a klasickými pneumatikami. Takové elektrokoloběžky vám umožní jezdit po štěrku, polních a lesních cestách i po trávníku. Velkou výhodu představuje i odpružení, které ještě lépe tlumí nárazy. Terénní koloběžky obvykle mají větší kapacitu baterie a delší dojezdovou vzdálenost než modely do města. Na druhou stranu jsou ale těžší a rozměrnější, pneumatiky navíc můžete píchnout.

Dbejte na bezpečnost, ergonomii i pohodlí

Při výbírání koloběžky si vyzkoušejte, zda vám vyhovuje nastavení výšky řídítek a šířka i délka nášlapné plochy. Velice důležitá je nosnost elektrokoloběžky, ideální je, když máte dostatečnou rezervu. Bezpečí vám i okolí zajistí spolehlivé brzdy. A pokud neradi delší dobu stojíte, dopřejte si elektrokoloběžku se sedátkem.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

2°C

Dnes je sobota 4. prosince 2021

Očekáváme v 15:00 2°C

Celá předpověď