ECCHR: Vyhošťování osob, které Španělsko provádí na vnější hranici Evropské unie, porušuje Evropskou dohodu o lidských právech

Berlín / Štrasburk 4. října (PROTEXT/PRNewswire) -

Španělské orgány systematicky a často násilně vyhošťují uprchlíky a přistěhovalce na hranicích s Marokem. Tato dlouhodobá praxe vytlačování uprchlíků na vnějších hranicích Evropské unie (EU) je protiprávní. Automatické vyhoštění porušuje Evropskou úmluvu o lidských právech (ECHR), jak dnes Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku rozhodl .

Rozsudek byl přijat v reakci na dvě stížnosti proti Španělsku, které v únoru 2015 u Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) podali dva uprchlíci z Mali a Pobřeží slonoviny prostřednictvím iniciativy a s odbornou pomocí Evropského střediska pro ústavní a lidská práva (ECCHR). Rozhodnutí soudního dvora uvádí, že španělské praktiky na španělsko-marocké hranici porušují článek 4 protokolu 4 (zákaz kolektivního vyhoštění) a článek 13 (právo na účinný opravný prostředek) Evropské úmluvy o lidských právech (ECHR).

N.D. a N.T. (jejichž jména byla z bezpečnostních důvodu anonymizována) překročili hraniční plot ve městě Melilla a vstoupili do Španělska dne 13. srpna 2014. Španělská pohraniční stráž (Guardia Civil) je zadržovala a doslova je „vytlačila“ zpět do Maroka bez toho, aniž by měli možnost domáhat se jakéhokoli soudního řízení nebo ochrany.

Jejich stížnost podpořila organizace ECCHR ve spolupráci s Brot für die Welt a zastupují je spolupracující právníci organizace ECCHR v Madridu a v Hamburku. V dalších řízeních zastupuje organizace ECCHR u Evropského soudu pro lidská práva další uprchlíky ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu z důvodu jejich nezákonného vyhoštění u Idomeni na řecko-makedonské hranici.

"Výsledky soudních sporů proti Španělsku budou mít dopad i nad rámec tohoto konkrétního případu, který vytváří precedens a jeho smyslem je potvrdit základní práva uprchlíků a migrantů," uvedl Wolfgang Kaleck, generální tajemník ECCHR. "Rozsudek Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) potvrzuje, že hraniční režim Španělska porušuje lidská práva, protože Úmluva platí i na vnějších hranicích EU."

Spolupracující právník ECCHR Gonzalo Boye řekl: "Španělská vláda - zejména ministr vnitra Juan Ignacio Zoido - musí nyní jednat a zrušit zákon o ochraně veřejné bezpečnosti (Ley de protección de la seguridad ciudadana)."

Kontaktní informace:

Telefon: +49(0)172-587-0087

E-mail: bermejo@ecchr.eu

Zdroj: European Center for Constitutional and Human Rights (ECCHR)

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

21°C

Dnes je sobota 25. května 2019

Očekáváme v 7:00 14°C

Celá předpověď