Do daňového přiznání nově patří i výhry z hazardu

foto

Začátek nového roku s sebou pro řadu lidí přináší povinnost odevzdat daňové přiznání za předchozí rok. A pro některé z nich se v něm letos objeví také jedna novinka. Od roku 2020 totiž platí nové zdanění výher z hazardních her a úspěšní hráči na to při vyplňování daňového přiznání budou poprvé muset myslet. Abychom byli úplně přesní, nejedná se o žádnou úplně novou daň, ale o částečné zrušení výjimky z daně z příjmů, která pro výhry z hazardních her a sázení dosud platila.

Nová daň ze sázení a hazardních her se každopádně netýká naprosté většiny příležitostných a rekreačních sázkařů a hráčů. Dopadne v podstatě jen na malý zlomek nejúspěšnějších. Danit se totiž musí jen čisté příjmy z hazardu nad jeden milion korun. Pokud jste v minulém roce vyhráli pár stovek či tisícovek sázením na sporty, ve Sportce nebo na online automatech, nemusíte si s jejich zdaněním dělat žádné starosti. Čisté výhry nad milion už ale podléhají patnáctiprocentnímu zdanění.

V případě loterií si navíc starost s odváděním daně nemusí dělat ani ti největší šťastlivci. Zdanění výhry nad jeden milion se jich sice týká také, v případě loterií jde ale o takzvanou srážkovou daň, kterou z výhry strhává a odvádí provozovatel. Když vyhrajete ve Sportce dva miliony, dostanete už zdaněného 1,7 milionu.

Z pohledu zdanění se nerozlišuje, zda výhry pocházejí z online heren či z kamenných kasin nebo zda pocházejí z tuzemska či ze zahraničí, rozlišují se ale různé druhy her a každý z nich se daní zvlášť. Zvlášť se sčítají výhry a prohry z kurzového sázení, technických her (výherní automaty) a z živých her (ruleta). Ještě komplikovanější je to v případě pokeru. U něj se ještě rozlišuje, zda jde o turnaj, který má svou vlastní kategorii, nebo takzvanou cash game, která spadá pod živé hry.

Pro lepší pochopení dva extrémní příklady:

Hráč A vyhraje díky jackpotům na online automatech v průběhu roku 1,1 milionu korun, v kamenném kasinu ale na automatech 200 tisíc korun prohraje. Zdanění se ho netýká, protože si od výher z online automatů může odečíst prohry z automatů kamenného kasina.

Hráč B vyhraje 1,1 milionu korun sázením na sporty, ale prohraje 200 tisíc na ruletě. Hráč B musí zdanit své výhry ze sázení. Nemůže si od základu odečíst prohry z jiné kategorie.

Případné výhry nad jeden milion korun se v daňovém přiznání uvádějí jako ostatní příjmy (položka 40 v oddílu dva) a v případě, že očekáváte, že se vás v daném roce může zdanění výher týkat, měli byste si vést i nějaký druh evidence výher a proher. Zpětně by vám s tím ale na požádání měl pomoct každý provozovatel hazardních her.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

13°C

Dnes je čtvrtek 25. února 2021

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď