Cyklistika je náročná na vybavení, víte jaké oblečení na ni budete potřebovat?

foto

Jízda na kole sebou obnáší mít pořádné vybavení. Zejména na jaře a na podzim nás může počasí překvapit jakkoliv. Ze slunečného dne můžeme vjet do bouřky nebo se ze zasmušilého dopoledne vyklube nádherné prosluněné odpoledne. Proto je nutné řádně zvážit, co si sebou na cyklo výlet vezmeme.

Někdy slunce, někdy déšť - tato slova dokonale vystihují časné jaro a podzim, které mají v našich zeměpisných šířkách velmi široký repertoár počasí. V létě není oblékání problém. Stačí si obléct kraťasy a tričko a záležitost je vyřešena po většinu dní. Zimní počasí také vyžaduje řádnou přípravu při výběru cyklistického oblečení a oblékání nám trvá déle. Během tohoto období vždy volíme nejteplejší soupravu, která bude v závislosti na venkovní teplotě stačit. Jaro a podzim však vyžadují hodně fantazie, protože i když venku svítí slunce a máme dvacet stupňů nad nulou, chladný vítr nebo rychle se měnící teplota nás mohou překvapit. V tomto článku představíme, jaké oděvy si musíte pořídit, abyste mohli v přechodných obdobích pohodlně sportovat.

Mikina i bunda

Nejdůležitějším prvkem nejen pro pánské oblečení na kolo je určitě svršeksvrchní část oděvu, tj. dobrá přechodná bunda nebo mikina. Soupravu bychom měli volit tak, abychom se cítili pohodlně při teplotě 5 až 15 stupňů Celsia. Nemělo by být příliš teplo, takže husté zimní materiály nejsou dobrou volbou. V přechodných podmínkách bychom měli hledat bundy, které jsou větruvzdorné a zároveň prodyšné.

Výběr správného modelu v tomto segmentu není nejjednodušší věc, takže před nákupem je nejlepší se podrobně podívat na vybraný model a zjistit, zda dokáže splnit naše požadavky. Podle našeho názoru jsou v nižších teplotních rozsazích jedinou vhodnou volbou silné větrovky. Pro suché a méně větrné dny se nebojte sáhnout po kvalitní, alespoň mírně izolované mikině.

Dlouhé kalhoty nebo kraťasy

Dolní část těla je obvykle méně citlivá na měnící se počasí. Starejte se však o svá kolena, která jsou velmi vystavena chladu, protože nejsou obklopena silnou vrstvou kůže nebo svalů. Snadno se zchladí, což může v pozdějším životě způsobit revmatismus a související onemocnění. Při teplotách do 15 stupňů jsou vhodné jako dámské oblečení na kolo sportovní legíny nebo kalhoty. V horních rozmezích jarních teplot zvolte 3/4 kalhoty. Můžm se perfektně hodí tradiční cyklistické šortky. Můžete také přemýšlet o cyklistických 3/4 šortkách, které v takových podmínkách budou perfektně fungovat.

Pořídit si můžete i kvalitní cyklistické sety, které zahrnují krátké i dlouhé varianty trik a kalhot podle ročního období.

Rukavice, návleky na boty a další příslušenství

Výrobci cyklistického oblečení také nabízejí spoustu zajímavých vychytávek, které jsou pro mnohé nepostradatelné. Například dočasné rukavice. Teploty kolem 10 stupňů nejsou pro naše ruce nejjednodušší. Abychom se vyhnuli nepohodlí a následně i rychlejšímu návratu domů, měli bychom hledat rukavice s dlouhými prsty a lehkou izolací. Nemusí být tak husté jako zimní, protože se při jízdě příliš rychle potíme. Navíc se v chladnějších dnech přikláněme k návlekům na boty, které udrží vaše nohy v teple.

Během chladnějších dnů stojí za zvážení také dobrá pokrývka hlavy. Jednoduchá cyklistická čepice nebo šátek nemusí stačit. Je důležité mít ve svém šatníku tenkou čepici, která vám řádně zakryje uši.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

13°C

Dnes je čtvrtek 25. února 2021

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď