Co vás čeká a nemine, pokud chcete na auto namontovat tažné zařízení

foto Tažné zařízení na automobilu.

Tažné zařízení k autu může být opravdu užitečná věc. Ať již provozujete auto pro podnikání, anebo jej využíváte čistě pro soukromé účely, díky „kouli“ se totiž značně rozšíří jeho možnosti. Přívěsné vozíky pro převážení nákladu, obytné přívěsy pro karavany či v poslední době stále populárnější nosiče kol: to všechno vám tažné zařízení umožní k autu připojit. Proces jeho výběru, koupě a montáže má však svá jistá specifika a řada lidí, kteří se do něj pustí, brzy narazí na něco, s čím zpočátku nepočítali. Co je tedy potřeba udělat v době mezi otevřením webu e-shopu s tažnými zařízeními a prvním ujetým kilometrem s připojeným vozidlem udělat?

Ověření parametrů v TP

Dříve, než se vrhnete na posuzování parametrů jednotlivých produktů v tom či onom obchodě, udělejte si chvíli a zkontrolujte si velký technický průkaz k vašemu vozu. Máte v něm totiž uvedenu nejvyšší technicky přípustnou hmotnost přípojného vozidla. Ta může být za určitých okolností nulová. Občas se stává, že lidé při koupi vozu tento údaj nezkontrolují a později jsou nemile překvapeni. Může se např. stát, že si automobilka nechce komplikovat život a např. pro vozy v základní výbavě vůz pro instalaci tažného zařízení vůbec nepřipraví. V takovém případě má řidič lidově řečeno „smůlu“ a kromě nosiče kol si k autu nic nepřipojí.

Výběr tažného zařízení

Nejdůležitější informací pro vás vždy bude to, zda je dané tažné zařízení kompatibilní s vaším vozem a zda disponuje příslušnou homologací. Splnění obou podmínek je samozřejmě nutné. Dále se již můžete začít rozhodovat mezi pevným a odnímatelným (případně sklopným) tažným zařízením. První je vhodné pro ty, kdo jej budou využívat opravdu často, druhé dva typy pro ty, kdo jej naopak využijí jen sporadicky. Nezapomínejte na to, že pokud je tažné zařízení odnímatelné nebo sklopné, je povinností řidiče jej vždy při nepoužívání odmontovat (resp. sklopit).

Pozornost věnujte i materiálům a kvalitě zpracování. To jsou u tažných zařízení důležité parametry a vyplatí se proto nakupovat značkové produkty u prověřených prodejců, např. zde.

Montáž a zápis do TP

Montáž dodatečně zakoupeného tažného zařízení je nejlepší svěřit servisu, který je držitelem příslušného oprávnění (jejich seznam je dostupný na webu Ministerstva dopravy ČR). Ten totiž kromě vlastní montáže vystaví i certifikát, který budete potřebovat při žádosti o zápis tažného zařízení do technického průkazu.

Pokud se rozhodnete pro montáž svépomocí, nikdo vám v tom nebrání, povinnost nechat zapsat tažné zařízení do technického průkazu ale samozřejmě platí i v tomto případě. Z toho důvodu budete muset navštívit Stanici technické kontroly nechat si své dílo odborně zkontrolovat. Teprve s razítkem od STK může k zápisu dojít.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

16°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 11:00 14°C

Celá předpověď