Co přinese zálohování plastových lahví?

foto

V České republice stále více rezonuje otázka zálohování plastových nápojových obalů. Základní informace o výzvách a výhodách zálohování plastových lahví se můžete dozvědět u stánku TOMRA na veletrhu EuroShop.

Zálohování plastových lahví je trendem, který se prosazuje ve stále větším počtu evropských zemí. Už nyní se lahve zálohují ve Švédsku, Německu nebo Dánsku, podobné programy na recyklaci plánuje v nejbližších třech letech zavést také Skotsko, Portugalsko, Anglie nebo Wales. Mnohé z těchto programů zavazují maloobchodníky ke zpětnému výkupu lahví kvůli recyklaci.

Zpětný výkup obalů je jedním ze způsobů, jak se dá dosáhnout vysoké míry návratnosti lahví. Osm nejlepších světových programů na recyklaci využívá systém vrácení nápojových obalů do obchodů a dosahuje až 93% úspěšnosti. Programy na recyklaci, které nezapojují maloobchodníky, vykazují jen 77% úspěšnost a v některých státech je úspěšnost dokonce jen 48 %.

Jednodušší recyklace díky RVM

S cílem zjednodušit proces výkupu nápojových obalů pro maloobchodníky i zákazníky tyto programy často využívají malé výkupní automaty (RVM) analyzující a třídící nápojové obaly, které jsou následně sesbírané na recyklaci. Tyto automaty spočítají vrácené obaly, vytřídí nečitelné obaly a zákazníkovi vrátí zálohu – a všechno zvládají výrazně rychleji než lidé.

Až 70 % výkupních automatů na celém světě je vyráběno společností TOMRA. Provozuje více než 82 000 výkupných automatů a ročně zpracovává více než 40 miliard obalů na recyklaci. Společnost funguje ve více než čtyřiceti státech s programy na recyklaci nápojových obalů.

TOMRA na veletrhu EuroShop

Více o tom, jak funguje recyklace nápojových obalů a jejich výkup pomocí automatizovaných řešení, se maloobchodníci mohou dozvědět na veletrhu EuroShop, který se bude konat 16. až 20. února v německém Düsseldorfu. Návštěvníci u stánku TOMRA zjistí, jak fungují programy na recyklaci nápojových obalů, seznámí se s širokou nabídkou výkupních automatů, dozvědí se více o tom, jak se tyto automaty umí přizpůsobit potřebám nebo o tom, jak zákazníkům přinášet jedinečný zážitek z recyklování.

Součástí veletrhu bude i série TOMRA přednášek o budoucnosti recyklování. Představí se například Clarissa Morawski, CEO společnosti Reloop Platform, evropské organizace věnující se cirkulární ekonomice. Ve středu 19. února bude mluvit o tom, co znamená evropská směrnice o jednorázových plastech pro maloobchodníky. Více o programu a dalších řečnících se dočtete na stránce tomra.com/euroshop2020.

V případě otázek, žádostí o audiovizuální materiály nebo rozhovor se zástupci společnosti TOMRA, kontaktujte nás na adrese tcs.media@tomra.com.

O společnosti TOMRA Collection Solutions:

Společnost TOMRA, založená v roce 1972, přináší řešení automatizovaného zpětného sběru obalů pro tzv. Clean Loop Recycling. Sbírá hliníkové, plastové a skleněné nápojové obaly za účelem opětovného použití a recyklace na nové lahve a plechovky. TOMRA provozuje 82 000 automatů na výkup těchto obalů na více než 60 trzích po celém světě. Díky tomu ročně zachytí až 40 miliard nápojových obalů, které se tak dostanou do tzv. Clean Loop Recycling. Snižuje tím závislost na primárních surovinách a v oceánech, na ulicích a skládkách končí méně nápojových obalů. Díky systému zařízení, digitálních řešení a služeb od společnosti TOMRA mohou průmyslová odvětví, majitelé systémů, maloobchodníci a spotřebitelé jednodušeji přispívat k dosáhnutí udržitelnější planety. Navštivte naše stránky o výkupu nápojových obalů Reverse Vending na www.tomra.com a sledujte nás na sociálních sítích Facebook, Twitter, Instagram a LinkedIn.

TOMRA Collection Solutions je součástí skupiny TOMRA Group, která vyvíjí senzorové řešení pro dosahování optimální produktivity materiálových zdrojů a má ambici vést revoluci v oblasti materiálových zdrojů. Skupina celosvětově zaměstnává 4 000 lidí a je kótovaná na burze v Osle (OSE: TOM).

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

16°C

Dnes je čtvrtek 24. září 2020

Očekáváme v 1:00 16°C

Celá předpověď