Co pomůže ke zdravému spánku a jak vybrat matraci

Pro zdravý a spokojený život je nezbytně nutný kvalitní spánek. Bohužel mnoho lidí trpí poruchami spánku, ráno se probouzí rozlámaní, nemohou večer usnout nebo se často budí. Jak spánek zlepšit? Když vyloučíme nějaké vážnější zdravotní nebo psychické problémy, měli bychom se zaměřit na náš denní a spánkový režim, prostředí ložnice, výběr postele, matrace, roštu a lůžkovin. To vše má velký vliv, a to vše můžeme zároveň poměrně dobře ovlivnit.

Kvalitu spánku lze ovlivnit mnoha faktory

Pro to, aby se nám dobře usínalo, a ráno jsme se budili příjemně odpočatí, je důležité se před spaním zklidnit, neřešit stresující záležitosti, neprovozovat náročné fyzické aktivity, nepít přemíru alkoholu a kávu, ani nejíst těžká jídla. Prostředí ložnice by mělo mít o něco nižší teplotu než ostatní místnosti a mělo by být dobře větrané. Důležité zkrátka je, aby nám zde nebylo horko ani zima, protože ani jeden extrém spánku nepomáhá. Někdo rád vsadí na bylinky, například levanduli nebo meduňku, od věci to rozhodně není. Přírodních přípravků pro lepší spánek je na trhu mnoho. Z hlediska denního režimu je přínosné dodržovat určitý rytmus, na který si tělo zvykne, a který bude zahrnovat i dostatek spánku. Dospělý člověk by měl spát asi 7 hodin denně, ale tato doba se individuálně liší. Platí, že bychom neměli spát méně než 6 hodin a více než 12 hodin.

Výběr postele a roštu

Obrovskou roli hraje výběr postele a matrace a rozhodně nemusí platit, že to nejdražší je pro nás i to nejlepší. Postel by měla mít vhodnou velikost i výšku, důraz se klade i na postelový rošt. Dnes jsou na výběr rošty laťkové, lamelové, polohovací lamelové i elektrické. Jiné typy podložek pod matrace se nedoporučují. Nejrozšířenější jsou rošty lamelové, složené z pružných lamel vsazených do pryžových pouzder. Lamely mají různou výšku a šířku, nejdůležitější je ale jejich počet. Čím více lamel, tím je rošt pružnější, pro dospělého člověka by měl mít minimálně 28 lamel. U každé matrace je navíc uvedeno, jaký rošt je pod ni nejvhodnější.

Kupujeme novou matraci

Konečně se dostáváme i k tomu, co nás nejvíce zajímá, a to, jak vybrat matraci. Její výběr ovlivňuje to, jakou máte postel a rošt, pokud nechcete kupovat nový, dále vaše váha, výška a finance, které na její nákup můžete vynaložit. Nejprve si uvědomte, že kvalitní matrace vydrží 10 až 15 let, proto se do ní vyplatí zainvestovat. Ale nemusí platiti, že vás nákup matrace zruinuje, i některé levné matrace mohou být kvalitní. Pokud si vůbec nevíme rady, je lepší se optat odborníka.

Z jakého materiálu by měla matrace být?

Zjednodušeně řečeno máme na výběr z několika základních materiálů. Jedná se o pružiny, pěnové matrace z HR nebo líné pěny a latexové matrace. Speciální kategorií jsou matrace sendvičového typu a matrace se zónováním. Co to znamená? Výplň sendvičové matrace je složena ze dvou nebo více materiálů, což zvyšuje komfort a životnost. Zónování zase znamená, že povrch je rozdělen do několika pásem, které se liší výztuhou a tvrdostí. Dnes se mluví i o bio materiálech vyrobených v souladu s ekologickými standardy a přírodních materiálech, které nezahrnují syntetické látky.

Kategorie tuhosti

Co se týká tuhosti matrace, záleží na našich prioritách a tom, v jaké poloze nejčastěji spíme. První stupeň tuhosti je nejměkčí, čtvrtý nejtužší. Třetí kategorie většinou pro lehčí osoby působí jako tužší matrace, nicméně pro lidi s vyšší hmotností jsou středně tuhé. Čtvrtá kategorie jsou už tuhé matrace, vhodné zejména pro těžší osoby. Při poloze na zádech bývá lepší tužší povrch, pokud spíte na boku, vyberte si středně tvrdou až měkčí matraci, pro polohu na břiše je dobrá středně tvrdá matrace. Zde ale více než kde jinde platí, že co vyhovuje jednomu člověku, nemusí vyhovovat druhému.

Matrace s přívlastkem

Pokud kupujete zdravotní matraci, znamená to, že disponuje určitým certifikátem, například pro osoby upoutané na lůžko, nebo je vhodná pro alergiky a malé děti. Naproti tomu matrace ortopedická poskytuje stabilní oporu a optimálně rozloží váhu těla. Tyto pojmy se často zaměňují a mnoho lidí nezná jejich pravý význam.

Jaký rozměr matrace?

Matraci vybíráme podle postele i výšky člověka. Platí, že by délka matrace měla být o 20 až 25 cm více, než je výška člověka. Je tedy nasnadě, že velmi vysocí lidé budou pravděpodobně potřebovat postel a matraci na míru, to už dnes naštěstí není problém. Standardní šířka je u jednolůžka 90 cm, oblíbené jsou prostorné matrace šířky 140 cm. U letiště se naopak můžeme setkat se dvěma matracemi, z nichž má každá šířku 80 cm.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

24°C

Dnes je neděle 4. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď