Co odlišuje kreditní karty od půjček bez registru?

foto Kreditní karty - ilustrační foto.

Praha - Mnozí z nás si jistě již položili otázku, v čem je hlavní rozdíl mezi kreditní kartou a půjčkou bez registru a SOLUSU. Obojí je totiž rychlou půjčkou, kdy jsou peníze k dispozici během několika okamžiků. Rozdílů mezi těmito dvěma produkty je samozřejmě několik, přičemž každý z nich má své výhody, nevýhody i rizika. Je nutné, abychom si jich byli vědomi.

Kreditní karty

Kreditní karty jsou velmi flexibilním doplňkem financování rodinných výdajů. Většinou je vydávají banky, ale začaly i nebankovní společnosti. Jde v podstatě o formu předschváleného úvěru, kdy dostaneme úvěrový rámec. U většiny karet jde až do stovek tisíc korun, u karet pro studenty nebo pro klienty s nižší bonitou jde pak o úvěrový rámec v objemu desítek tisíc korun.

Peníze z úvěrového rámce jsou pro klienta neustále připraveny. Takže je lze využít během několika vteřin, kdy jimi například zaplatíme nákup v obchodě. Při každém placení kreditní kartou si de facto půjčujeme peníze, ale není nutné před každou platbou žádat o novou půjčku.

První měsíc úvěru je u kreditní karty zdarma. Někdy dokonce až 55 dní, což znamená, že když si nákup dobře načasujeme, tak do doby, než se začnou načítat úroky, máme možnost dostat dvě výplaty. Pak se ale začnou načítat úroky poměrně vysoké.

Půjčovat z kreditní karty si můžeme opakovaně, i když ještě nemáme splaceno. Přehled o stavu kreditní karty máme neustále v internetovém bankovnictví nebo v mobilní aplikaci. Ale pokud sem nenahlížíme pravidelně a nehlídáme si splácení, můžeme se v opakovaných nákupech snadno ztratit a později tak platit vysoké úroky, dokonce o nich i dlouhodobě nevědět (když si třeba myslíme, že jsme kartu úspěšně zrušili) a nechtíc se tak můžeme dostat do SOLUSU, tedy registru dlužníků s nesplácenými dluhy.

Přestože jsou kreditní karty zejména bankovními produkty, číhá i zde dost velké nebezpečí předlužení. I na kreditní karty je nutné nahlížet jako na reálnou půjčku, která se musí opečovávat, řádně splácet. Jakmile se vám vymkne z rukou, je zle.

Půjčky bez registru a SOLUSU

Rychlé půjčky bez registru a SOLUSU jsou alternativou ke kreditním kartám v tom smyslu, že jsou dostupné také téměř ihned. Ale samozřejmě o několik minut později než peníze z kreditní karty. O každou půjčku je nutné zažádat zvlášť, takže pokud peníze potřebujeme častěji, musíme o ně i opakovaně žádat.

Pokud takto opakovaně využíváme služby jedné nebankovní společnosti, je půjčka bez registru poskytnuta opravdu ihned. Jestliže u dané společnosti požádáme o půjčku poprvé, bude několik minut trvat ověření žadatele coby fyzické osoby.

Většina poskytovatelů těchto úvěrů opravdu vůbec nevyužívá služeb registrů dlužníků, nenahlíží do nich, protože si bonitu žadatele ověřují jiným postupem. Navíc u malé půjčky do 5000 „ihned na ruku“, která se poskytuje v hotovosti u smluvních partnerů (například na čerpacích stanicích), je schopnost žadatele splatit půjčku z další výplaty téměř nepochybná.

I půjčky bez kontroly registru a SOLUSU, které se někdy poskytují na jeden až tři měsíce zdarma, se mohou snadno vymknout z rukou. Ovšem díky tomu, že je nutné o každou z nich žádat zvlášť, je vyšší pravděpodobnost, že nedojde k nevědomému předlužení, které je snadno možné u kreditních karet. Samozřejmě, že pokud žádáme o stále další a další půjčky, ale nesplácíme je, bude výsledek stejný – jen s tím rozdílem, že tuto potíž si na sebe ušijeme zcela vědomě.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

18°C

Dnes je úterý 15. října 2019

Očekáváme v 3:00 11°C

Celá předpověď