Co o vás mohou společnosti zjistit v registru dlužníků? S novou službou se to dozvíte!

foto

Už se vám někdy stalo, že jste splátku svého úvěru neodeslali v termínu? Pak je dost možné, že o tomto vroubku existuje záznam v některém z registrů dlužníků. Těch u nás máme hned několik, nicméně mezi ty oficiální patří pouze Bankovním registr klientských informací (BRKI), Nebankovní registr klientských informací (NRKI) a pak také SOLUS.

Všechny slouží k tomu, aby si banky a nebankovní společnosti mohly ověřit bonitu klientů před tím, než jim poskytnou půjčku. V registrech dovedou dohledat kteroukoliv neodeslanou či opožděnou splátku i nezaplacenou fakturu za mobilní služby. V registrech se však shromažďují také informace o pozitivní platební morálce dlužníků a o tom, kde mají v současnosti vedený úvěr nebo podanou žádost o půjčku.

Ověřte si svou bonitu ještě před podáním žádosti

Jestliže jsme ve vás vzbudili zvědavost, určitě vás potěší, že společnost s názvem CRIF – Czech Credit Bureau, která má na starosti provoz Bankovního a Nebankovního registru klientských informací, v letošním roce vydala novou službu. S její pomocí si budete moci sami ověřit, zda vás banky a úvěrové společnosti uvidí jako spolehlivého, nebo problémového klienta. Díky tomu budete vědět, na čem byste měli zapracovat, aby vaše následná žádost o úvěr byla úspěšná.

Při vyhodnocování vaší osoby se čerpají data z úvěrových registrů, kam přidávají záznamy banky, stavební spořitelny i další úvěrové společnosti. Aplikace však nebere v potaz pouze vaši úvěrovou historii, ale také statistické údaje z vašeho kraje a váš věk. Díky tomu vám dá jasný verdikt o tom, zda patříte do rizikové skupiny nebo naopak budete schopni svůj budoucí úvěr splácet naprosto bez problému.

Službu nabízí webový portál Kolikmam.cz, kde jste si dosud mohli nechat vygenerovat jen klasické výpisy z obou úvěrových registrů. Nyní tu však můžete získat přehled o své vlastní bonitě a také o všech úvěrech, které v současnosti splácíte – ať už se jedná o hypotéku, spotřebitelský úvěr, kontokorent nebo sjednanou kreditní kartu. Také se můžete podívat, kolik dlužíte na splátkách úvěrů nebo to, jak se změnily oproti minulému měsíci.

Krok směrem k lepší správě financí?

Využívání těchto nástrojů by mohlo přinést velký posun vpřed v rámci finanční gramotnosti České republiky. I v současné době si velká spousta našich spoluobčanů neuvědomuje rizika spojená s půjčkami, nebo si jednoduše nepřipouštějí. Neuvážené zadlužování ale bohužel často končí velkými finanční problémy. V loňském roce se do exekuce dostalo více než osmi set tisíc lidí a z toho více než polovina jich měla na krku dokonce tři a více.

Hlavním důvodem bývá právě to, že lidé nedovedou odhadnout svou finanční situaci před tím, než se zadluží. Proto by jim vyhodnocení jejich bonity mohlo pomoci těmto problémům předcházet, a tak získat mnohem větší kontrolu nad svým osobním a rodinným rozpočtem. Lidem, kteří už nějaké pohledávky splácejí, naopak mohou pomoci uspořádat své příjmy i výdaje tak, aby každou splátku odeslali včas, a tak svou bonitu do budoucna ještě zlepšili.

Stále můžete zvolit půjčku “bez registru”

Jestliže se tuto službu rozhodnete vyzkoušet na vlastní kůži a vyjde vám, že jste pro banky rizikovým žadatelem, nezoufejte. Stále můžete totiž vybírat v sektoru takzvaných nebankovních půjček bez registru. Šance, že dostanete půjčku, je tu mnohem vyšší, protože nároky na bonitu klientů nejsou u těchto produktů tak vysoké. Na druhou stranu však obvykle vyjdou o něco dráž, je však čistě na vás, abyste si svůj měsíční rozpočet důkladně rozpočítali, a tak se vyvarovali problémům se splácením a jejich nepříjemným následkům.

Zdroje: Penize.cz | Mapaexekuci.cz | Bezvamoney.cz

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

30°C

Dnes je sobota 8. srpna 2020

Očekáváme v 13:00 30°C

Celá předpověď