Chcete si půjčit online? Tohle si pohlídejte

foto

Staré známé rčení praví, že „peníze leží na zemi, stačí je jen zvednout“. Z jistého úhlu pohledu je tomu přesně tak a ani se pro ně není potřeba ohýbat. Stačí jenom zapnout počítat nebo chytrý telefon a několikrát kliknout myší. Peníze můžete mít na účtu do deseti minut a začít je vesele utrácet. Jen je nutné nezapomínat na to, že každou půjčku je třeba jednou splatit, a to už nikdy tak snadno nejde. Aby to nebylo těžké až moc, je třeba ohlídat si při uzavírání smlouvy několik základních věcí. Jaké to jsou?

Hledejte, porovnávejte

Předtím, než se rozhodnete udělat finální krok a skutečně uzavřít smlouvu o úvěru, měli byste si být jistí, že využíváte tu nejlepší a nejvýhodnější nabídku, která pro vás na trhu je. Vyvarujte se toho, abyste klikli na první nabídku a hned jí přijali. Zadáte-li do libovolného vyhledávače pojem rychlá půjčka, dostanete celou řadu odkazů. Některé z nich povedou na půjčky výhodné, jiné na půjčky nevýhodné a ostatní někam úplně jinam.

Udělejte si pohodlí, uvařte si kávu, vezměte si do ruky tužku a papír a vypište si hlavní parametry všech půjček, které pro vás připadají v úvahu. Až podle toho potom zvolte tu, která je pro vás nejvýhodnější (anebo možné spíše nejméně nevýhodná).

Půjčujte si u prověřených společností

Základním pravidlem by mělo být to, že si člověk půjčuje u společností, které mají licenci České národní banky, tj. podléhají její regulaci a v případě sporů tak existuje jejich arbitr. Půjčovat si u společností bez licence je velmi riskantní a zájemce o půjčku by to v žádném případě neměl činit.

Poskytovatele půjček si člověk může „proklepnout“ i jinak, velmi užitečná jsou v tomto ohledu internetová fóra, případně – to v tom ideálním případě – zkušenosti přátel a známých. Důvodů, proč je potřeba si brát půjčku může být mnoho, potřeba opravit bydlení, zaplatit nečekaně vysoké vyúčtování… Vždy se ale obracejte na společnosti podnikající podle zákona, nikoliv ty působící v jakési šedé zóně.

Zaostřeno na parametry

U každé půjčky je samozřejmě třeba posoudit její parametry, to konkrétně znamená především úrok a dobu splácení. Na trhu jsou krátkodobé půjčky, které je třeba splatit jednorázově, podle konkrétní smlouvy třeba do týdne či do měsíce. Velmi častá je sice možnost odkladu splatnosti půjčky, ten však není zadarmo a většinou se za něj platí poplatek, který celou půjčky notně prodražuje – zvláště, pokud jej člověk platí opakovaně.

Pozornost věnujte také možnosti pojištění schopnosti splácet a jeho konkrétním podmínkám. Takové pojištění se může hodit pro případ, že člověk přijde o práci nebo je v dlouhodobější pracovní neschopnosti. Opět ale platí podmínka podrobného prostudování podmínek.

Potřebujete půjčku?

Jakoukoliv půjčky by si měl člověk brát pouze ve chvíli opravdové nutnosti. Mezi tyto případy rozhodně nepatří dovolená nebo Vánoce. I další situace je ale třeba promyslet. Nábytek je jistě potřeba obměňovat, ale pokud na něj v danou chvíli není, i oprýskaná skříň může ještě půl roku sloužit. Za tu dobu třeba našetříte na novou a vyhnete se tak potenciálním problémům.

2°C

Dnes je sobota 4. prosince 2021

Očekáváme v 17:00 2°C

Celá předpověď