ČEZ byl a je na epidemii covid-19 připraven

foto

Současná epidemie COVID-19 změnila život v České republice k nepoznání, přitom víc než jindy záleží na spolehlivé dodávce elektřiny – neobejdou se bez ní nemocnice, laboratoře, obchody, firmy, ale ani stovky tisíc zaměstnanců, kteří nyní pracují z domova, nebo desítky tisíc dětí s on-line výukou. Skupina ČEZ proto podniká kroky k zajištění spolehlivé dodávky elektřiny, a to už od konce února, tedy ještě před prvním výskytem koronaviru v Česku. Ve svém vyjádření k nynější situaci na to na webu společnosti poukázal generální ředitel Daniel Beneš.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš se zúčastnil 17. září 2019 v Praze konference na téma Změna klimatu: ochrana a adaptace v podmínkách ČR. "Postupně zavádíme četná preventivní opatření, která ochrání naše zaměstnance a zároveň zajistí, že budeme mít dostatek pracovníků pro udržení hladkého chodu elektráren i distribučních sítí. Náš speciální krizový tým bedlivě sleduje situaci a koordinuje se s orgány krizového řízení ČR. Máme zpracované plány krizové i havarijní připravenosti. Reorganizujeme směny tak, abychom vždy měli zálohu klíčových pracovníků," uvedl Beneš.

Společnost se současně snaží ulevit svým zákazníkům: omezuje odstávky elektřiny, umožňuje odklad plateb za energie, nepřistupuje k odpojení od elektřiny v případě zpožděných plateb kvůli epidemii. Vedle toho pomáhá rodičům s domácí výukou dětí prostřednictvím svého vzdělávacího portálu.

"Procházíme náročným obdobím. Věřím ale, že to společnými silami zvládneme. Velký dík patří nejen zaměstnancům ČEZ, kteří dělají maximum pro udržení dodávek elektřiny a tepla, ale i všem našim zákazníkům, kteří respektují vládní opatření a podílejí se tak na zvládnutí této krize," napsal Daniel Beneš.

Opatření ČEZ v boji proti COVID-19

Spolehlivost dodávek elektřiny a ochrana zaměstnanců

• ČEZ dodá elektřinu za všech okolností, protože bez ní by nefungovalo nic.

• Zavedli jsme jiný režim směn, tak abychom vždy měli v záloze klíčové pracovníky. Zaměstnanci dispečinku distribuce pracují v týdenní izolaci, směny se navzájem nepotkávají.

• Jaderné elektrárny již přijaly dvě desítky opatření, zpřísnit režim jsou schopny v řádu hodin

• V provozech je povinnost nosit roušky či jiné zakrytí nosu a úst. K dispozici je zaměstnancům na všech pracovištích dezinfekce na ruce.

• Měření teploty při vstupu do zaměstnání v elektrárnách a na call centrech.

• Častější úklidy, dezinfikace prostor. Zároveň dezinfikujeme autobusy, které sváží zaměstnance do jaderných elektráren.

• Zaměstnanci, kteří mohou, pracují z domova.

• Úpravy prostor a provozní doby společného stravování, tak aby nedocházelo ke zvýšené koncentraci lidí.

• Zrušili jsme všechny exkurze a zbytné návštěvy do provozu.

Úlevy zákazníkům i pomoc ostatním

• ČEZ Prodej umožnil domácnostem odklad plateb až o tři měsíce. Zároveň jsme dočasně přestali vydávat požadavky na odpojení elektřiny a plynu u zákazníků, kteří budou kvůli epidemii v prodlení se splatností. ČEZ Prodej rovněž svým zákazníkům poskytuje bezúročné splátkové kalendáře.

• Společnosti a velkoodběratelé, kterým dodává energie ČEZ ESCO, mohou rovněž požádat o odklad splatnosti, snížení záloh a vstřícnější přístup při sjednání splátkových kalendářů, které jsou nyní také bezúročné.

• ČEZ ESCO rovněž svým zákazníkům z řad nemocnic v případě výpadku elektřiny během současné epidemie garantuje rychlé přistavení záložních zdrojů energie. Záložní zdroje mohou pomoci, pokud by hrozilo přetížení vnitřní sítě nemocnice, nebo by například omezil dodávku vítr.

• ČEZ Teplárenská umožňuje zákazníkům rovněž odklad plateb a uzavření splátkových kalendářů bez úročení. Stejně tak společnost dočasně přestala vydávat požadavky na přerušení dodávek tepla zákazníkům v prodlení se splatností.

• ČEZ Distribuce odložila v průběhu března 40 % plánovaných odstávek elektřiny, tak abychom co nejméně narušili režim lidí pracujících z domova. Další odklady odstávek proběhnou i v dubnu.

• Zpřístupnili jsme víc než tisíc výukových videí z fyziky pro zpestření domácího učení.

• Nadace ČEZ připravila výjimečný grant Krizová pomoc na podporu aktivit zaměřených na boj s epidemií (např. nákupy šicích strojů či materiálu k výrobě roušek, pomoc v obcích s karanténou se zajištěním základních lidských potřeb atd.). Během dvou týdnů bylo podpořeno 651 projektů za více než 30 milionů korun. Nadace ČEZ ještě přispěla nemocnicím v Motole, na Vinohradech a v Krči na nákup sanitky, monitorovacího zařízení pro pacienty s COVID-19 a diagnostický přístroj pro testování pacientů.

• ČEZ Prodej dává všem zákazníkům neomezené volání uvnitř naší sítě „Mobil od ČEZ“ zdarma. Všichni zákazníci s datovým balíčkem 5 GB získávají automaticky neomezené čerpání dat.

• ČEZ také v tuto chvíli prodloužil nabídku garance úspory u plynu.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

29°C

Dnes je pátek 14. srpna 2020

Očekáváme v 5:00 20°C

Celá předpověď