Česká taneční platforma otevírá dveře do světa

foto

Ve dnech 4. až 7. dubna se bude konat 24. ročník festivalu Česká taneční platforma, který nabízí výběr toho nejzajímavějšího, co vzniklo převážně v uplynulém roce na české taneční a pohybové scéně. Festival každoročně budí zájem řady odborníků – prezentrů i žurnalistů - z České republiky, Evropy i zámoří.

Platforma již téměř čtvrt století mapuje českou scénu současného tance a pohybového divadla a vyhledává co nejvyšší kvalitu a diverzitu. V její Dramaturgické radě se vystřídala již řada osobností, které pečlivě sledují dění na domácí scéně. Letos počet přihlášených děl překročil 40 a výjimečně se odborníci vrátili i o rok zpět, kdy přísná pravidla vyřadila dvě zajímavé inscenace. Do hlavního programu tak rada vybrala sedm děl. Ta budou diváci moci zhlédnout v programu, kde se ryze taneční díla střídají s divadelními přístupy, prvky nového cirkusu, využitím vizuálních elementů i např. nedivadelních prostor.

Vedle odborné Dramaturgické rady se opět scházela Divácká porota. „Jsme rádi, že jsme i letos mohli zájemcům z široké veřejnosti nabídnout možnost zapojit se do tzv. Divácké poroty,“ říká Zuzana Hájková, manažerka festivalu, a pokračuje: „Smyslem této formy zapojení diváků je umožnit zájemcům vyzkoušet si práci Dramaturgické rady – tedy zhlédnout pokud možno všechna přihlášená díla, diskutovat za účasti odborníků – a v závěru nezávisle hlasovat o třech dílech, která by podle nich neměla na programu platformy chybět."

Účastníci platformy a diváci se mohou těšit na představení souborů Farma v jeskyni, VerTeDance, DOT504, Spitfire Company nebo tvůrců Jana Komárka, Martina Talagu a Elišky Brtnické. Doprovodná část programu se soustředí převážně na networking, sdílení zkušeností a odborné diskuse. Spolu s tím, jak se stírají hranice mezi uměleckými žánry, stírají se také geografické hranice a  čeští umělci tvoří stále více v mezinárodních koprodukcích.

Na Českou taneční platformu letos naváže Ateliér European Dancehouse Networku (EDN). „Český tanec zasluhuje pozornost. V posledních letech vždy přilákal do Prahy stovku zahraničních expertů, což se žádné jiné obdobné akci v našem středoevropském regionu nedaří," říká Yvona Kreuzmannová, ředitelka a zakladatelka Tance Praha a dodává: „Je to jedinečná příležitost poukázat na kvality a pestrost naší scény před zástupci nejvýznamnějších tanečních domů i festivalů a zároveň otevřít téma kontextu práce umělců v zemích střední Evropy i blízkých postsovětských státech. Platforma i EDN Ateliér jsou otevřeny všem, kdo se chtějí o tanci dozvědět více."

24. ročník České taneční platformy se odehraje v sedmi pražských lokalitách – PONEC – divadlo pro tanec, Studio ALTA, Alfred ve dvoře, Centrum současného umění DOX, Korzo Veletržního paláce, Národní galerie v Praze, Studio Hrdinů a La Fabrika. Hlavní část Ateliéru EDN pak bude v prostoru Kasárna Karlín.

Festival se koná za podpory Ministerstva kultury ČR, Hlavního města Prahy, programu EU Kreativní Evropa, Institutu umění – Divadelního ústavu, Prahy 7, Českých center a Italského kulturního institutu. Partnery festivalu jsou: ALT@RT z.ú., EDN (European Dancehouse Network), Institut Světelného Designu, Rakouské kulturní fórum a SE.S.TA – Centrum choreografického rozvoje.

Více informací o programu naleznete na: www.tanecniplatforma.cz

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

14°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 7:00 12°C

Celá předpověď