Česká republika patří ve světě k běžecké špičce!

foto RunCzech získal již pátou známku kvality pro 5 ze 7 závodů

Potvrzeno pátou známkou kvality IAAF pro RunCzech běžeckou ligu. Na světě jsou nyní pouze dva organizátoři běžeckých závodů, kteří vlastní pět známek kvality od Mezinárodní asociace atletických federací IAAF. Jedním z nich je organizátor závodů RunCzech, který získal již pátou známku kvality pro 5 ze 7 závodů!

Pod hlavičku RunCzech patří tři prestižní pražské závody pořádané společností Prague International Marathon a půlmaratony v Českých Budějovicích, Olomouci, Ústí nad Labem a nově i v Karlových Varech.

„Ziskem zlaté známky se závody Hervis 1/2Maraton Praha a Volkswagen Maraton Praha zařadily po bok nejprestižnějších světových atletických závodů, jako jsou například maratony v Tokiu, Chicagu nebo Londýně.“ uvádí Carlo Capalbo, předseda organizačního výboru. Do série stříbrných známek vedle Grand Prix Praha přibyly v letošním roce 1/2Maraton Olomouc

a 1/2Maraton Ústí nad Labem.

„Vážíme si uznání od Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF). Ústí nad Labem se tak zařadilo do světové společnosti měst, v kterých se pořádají atletické závody na špičkové úrovni. Je to zároveň ocenění práce a úsilí všech organizátorů, pracovníků magistrátu, městské i státní policie, zdravotníků i dobrovolníků,“ uvedl Vít Mandík, primátor města Ústí nad Labem.

Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF) je nejvyšší nadnárodní organizací, která řídí světovou atletiku. V současné době sdružuje 212 národních federací včetně Českého atletického svazu. Každý rok vyhodnocuje úroveň jednotlivých závodů a na základě splnění řady kritérií přiděluje známky. Federace tak hlídá úroveň jednotlivých závodů a běžcům

a partnerům zaručuje vysoký standard akcí. Závody jsou rozděleny do třech kategorií podle dosažené úrovně splnění kritérií: zlatá, stříbrná a bronzová známka. Česká republika se svými dvěma zlatými a třemi stříbrnými zařazuje mezi světové běžecké velmoce (spolu s Velkou Británií, USA, Japonskem, Itálií a Německem).

Radost z udělení 5. známky má i jeden z hlavních partnerů RunCzech běžecké ligy. „Chtěli jsme být součástí něčeho, co nám dá záruku kvality z dlouhodobého hlediska.“ řekl Petr Janeba, vedoucí divize Volkswagen Osobní vozy. „Češi potřebují něčím sjednotit a právě běhy RunCzech ukazují Českou republiku jako součást světové atletiky. Jsme rádi, že můžeme být u toho.“ dodává.

Kritéria pro získání známky kvality nejsou zrovna jednoduchá. Zohledňují mimo jiné obsazení startovního pole elitními atlety, antidopingovou kontrolu, certifikovanou trať, péče o závodníky, způsob měření časů a jejich dostupnost pro veřejnost a řadu dalších. Mezinárodní asociace atletických federací vyjádřila radost nad českým úspěchem. „Gratuluji organizátorovi závodů RunCzech k získání páté známky IAAF Road Race Label.“ řekl Essar Gabriel, generální sekretář IAAF. „Vaše nadšení a profesionalní zkušenosti s pořádáním běžeckých závodů spolu s touhou neustále tyto závody zlepšovat, vedly k tomuto excelentnímu úspěchu.“ dodal.

Zisk pěti známek kvality od IAAF není jediným oceněním, které závody RunCzech získaly. „Český atletický svaz má zájem o kvalitní akce, proto jsme v loňském roce hodnotili běžecké závody,“ řekl František Fojt, ředitel sekretariátu Českého atletického svazu. „RunCzech získal zlatou plaketu jako nejlepší organizátor atletických závodů v České republice.“

Zájem o účast na závodech RunCzech je obrovská, největší závod sezony Hervis 1/2Maraton Praha je v současné době již naplněný a na Volkswagen Maraton Praha zbývají poslední volná místa! Pozadu nezůstávají ani půlmaratony v Karlových Varech, Českých Budějovicích, Olomouci, Ústí nad Labem či podzimní závod na 5 a 10 km Grand Prix Praha. Pokud tedy uvažujete nad účastí na závodech RunCzech, neměli byste registraci zbytečně odkládat.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

5°C

Dnes je čtvrtek 2. prosince 2021

Očekáváme v 3:00 5°C

Celá předpověď