Česká firma GUMOTEX používá unikátní materiály a technologii. Jako jediná na světě

foto

Břeclavskou firmu GUMOTEX mnozí znají jako výrobce nafukovacích člunů. Málokdo už ale ví, že při výrobě používá unikátní spojení materiálů a technologii, na kterou má jako jediná společnost na světě patent.

Fotogalerie

Česká firma GUMOTEX zaujímá na trhu s nafukovacími čluny unikátní místo. Svoje lodě totiž narozdíl od jiných firem vyrábí a vždy vyráběli z přírodního a syntetického kaučuku, nikoliv z PVC. Z toho se totiž do prostředí uvolňují ftaláty a další škodlivé látky, což nesouzní s filozofií firmy, která dbá na ekologii. Před časem se v GUMOTEXU rozhodli, že chtějí čluny s pevným dnem, které mají například paddleboardy. Takový materiál se ale vyráběl pouze za použití PVC. A tak GUMOTEX přišel s vlastním patentovaným řešením, které používají jako jediní na světě.

Rozhodli se vyvinout technologii nánosování drop-stitch materiálu, který spojili s vlastním gumotextilním materiálem NITRILON®. Díky tomu vznikl jedinečný materiál šetrný k přírodě. Skládá se z 9 vrstev, je velmi odolný a stálý, snadno sbalitelný i jednoduše opravitelný. Tuto unikátní novinku najdete u nejnovějšího přírůstku GUMOTEXU – v nafukovacím kajaku THAYA. Na jeho pevném dně se můžete postavit a užít si tak pádlování vestoje, podobně jako právě na paddleboardu.

Průřez dnem lodi z drop-stitch materiálu s NITRILONEM®.

Cesta za vynecháním PVC při vyrábění člunu s pevným dnem ale nebyla snadná. Vedla nejprve za několika výrobci drop-stitch materiálů a vývojáři textilních strojů. Následovaly zkoušky v provozu a první prototypy a na konci roku 2017 bylo hotovo. Nový materiál byl důkladně testován a zvládl i zatěžkávací zkoušky v extrémních podmínkách. Tropické oblasti nebo třeba Antarktida nejsou pro nafukovacími čluny GUMOTEX žádnou překážkou. Právě na severním pólu už čluny pomáhají výzkumníkům na České vědecké výzkumné stanici Johanna Gregora Mendela, a to nehledě na teploty hluboko pod bodem mrazu.

Portfolio GUMOTEXU tvoří přibližně 30 typů člunů. Populární je právě nový kajak THAYA s pevným drop-stitchovým dnem nebo dvoumístná turistická kánoe PALAVA, která patří k evergreenům českých i světových řek. Čluny z Břeclavi totiž nezůstávají jen v tuzemsku, ale vyvážejí se například do Francie, Německa, Itálie, Velké Británie nebo USA. Značka s téměř 70letou tradicí nabízí i kompletní vybavení pro vodáky.

O novinkách firmy Gumotex se nejlépe dozvíte z jejich facebooku.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

8°C

Dnes je sobota 7. prosince 2019

Očekáváme v 5:00 6°C

Celá předpověď