Češi o Vánocích neutrácejí jen za dárky, ale také za vánoční dekorace. Jaké jsou letošní trendy?

foto

Vánoce se považují za svátky klidu a míru, což je samozřejmě pravda. Řada lidí si na svou rodinu a blízké totiž najde čas právě o Vánocích. Právě to je nejspíš hlavním důvodem, proč v tomto období tolik utrácejí - chtějí totiž, aby chvíle strávené s těmi nejbližšími byly co možná nejdokonalejší.

U nás v Česku se celková útrata za vánoční svátky rovná miliardám1. Zdá se to až neuvěřitelné, že? Není tedy divu, že si lidé na Vánoce často i půjčují, což v mnoha případech nedopadá zrovna nejlépe.

Většina lidí si totiž nedovede představit Vánoce bez krásně ozdobeného stromku, adventního věnce a dalších dekorací, které do jejich domova přinese tu pravou vánoční atmosféru. Když se k tomu přidají ještě dárky a jídlo, dostaneme první trojici zboží, za které lidé v prosinci nechají v obchodech největší sumu peněz. Necelá pětina českých obyvatel navíc svou výzdobu každoročně mění tak, aby ladila s aktuálními trendy. Pokud mezi ně patříte, nebo prostě jen potřebujete změnu, tak čtěte dále, protože si ty letošní v následujících řádcích představíme.

Hlavním tématem je příroda

Vzhledem k tomu, jak se v poslední době zvýšilo povědomí o tom, jak je potřeba chránit životní prostředí, je naprosto pochopitelné, že letošním vánocům vládnou přírodní a ručně vyráběné dekorace2. Samozřejmě, že nemusíte vyhazovat ostatní dekorace, které doma máte. Některé z nich však můžete nechat schované a prázdná místa na stromku vyplnit sušenými kolečky citrusů, šiškami, domácími perníčky nebo sušeným ovocem.

Na stromku budou určitě vypadat pěkně třeba i jutové mašličky v přírodních barvách nebo slaměné ozdoby. Nejlepší na tom je, že vás tyto ozdoby vyjdou na minimum peněz, jelikož si je doma vyrobíte sami nebo je nasbíráte v lese. Navíc se jen tak nerozbijí kvůli náporu dětí nebo domácích mazlíčků a jsou zcela rozložitelné, takže nezatěžují životní prostředí. Díky tomu představují perfektní alternativu pro ekologicky smýšlející jedince.

Modrá je dobrá i o Vánocích

Zlatá, zelená a červená - to jsou barvy Vánoc, které žádné krátkodobé trendy jen tak nezmění. Letos se k nim však připojí také modrá, a to v nejrůznějších odstínech. Můžete je vzájemně kombinovat nebo k nim přidat bílé a stříbrné ozdoby, čímž u sebe doma vytvoříte atmosféru ledového království. Spoustu krásných stříbrných dekorací na stromek i mimo něj stále jestě najdete v Pepco letáku3. Platí až do 26. prosince, takže pokud chcete své zásoby dekorací ještě doplnit, tak to do Štědrého dne bez problému stihnete.

Pryč se studeným světlem

Přestože modrá, stříbrná i bílá jsou spíše studené barvy, v osvětlení jsou trendy naprosto opačné. Žárovky s bílým nebo dokonce až namodralým odstínem už dávno nejsou in a naopak začíná být populární přirozené, teplé světlo připomínající svíčky a lucerny. Právě takové osvětlení přinese do vašeho domova útulnou a příjemnou náladu, což je přesně tím, o co se při zdobení domu vlastně snažíme.

1. Za vánoční dekorace Češi utratí tisíce. Trendy letošní výzdoby představí výstava Flora Pragensis - novinky.cz

2. Jaké trendy ovládnou Vánoce 2019? - iprima.cz

3. Pepco leták - kimbino.cz/pepco

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

30°C

Dnes je sobota 8. srpna 2020

Očekáváme v 13:00 30°C

Celá předpověď