Češi místo dovolené utrácí za vybavení domácnosti

foto

Pandemie, která obrátila český život v posledním roce a půl naruby, se promítla i do změny nákupních zvyklostí. Přitom tuto situaci český trh ustál - lidé byli zásobení tím, co potřebovali, a nedošlo k nedostatku nezbytných komodit. 

Přesun administrativních pracovníků na práci z domova, uzavření sportovišť a omezení služeb nás přesměrovalo k budování nové kanceláře doma. Kdo chtěl pokračovat ve svých koníčcích, musel zvážit, jak a jestli to půjde doma. Ukázalo se, že se umíme přizpůsobit a zařídit si zábavu po svém.  

Sport a domácí posilovny

Ke sportu se dala využít venkovní posilovací hřiště pro dospšlé, ale dalo se k této situaci postavit i jinak. V domácnostech přibyly činky, montovaly se žebřiny, na stropech teď v některých bytech najdeme úchyt pro TRX popruhy. Jiní se naučili cvičit před televizní obrazovkou při živém online vysílání sportovního studia či posilovny. Ti více motivovaní si po domluvě se sousedy vyrobili posilovnu přímo v garážovém stání v bytových domech

Ani na plnohodnotné provozování venkovních sportů jsme nebyli všichni připraveni. Vzrostl zájem o cyklistická kola. Celé rodiny chtěly vyrazit na cyklovýlety nebo do lesů. Kola se v obchodech stala nedostatkovým zbožím a stále jsou krátkodobé výpadky tohoto zboží. I při výběru kola je potřeba nyní brzdit a někdy své požadavky přehodnotit podle dostupnosti modelů. 

Domov je základ

Čím více času lidé trávili doma, tím více si uvědomovali nedostatky vlastního bydlení. Nejprve šly peníze do vytvoření pohodlného pracovního místa. Na odbyt šly židle, stoly, lampičky, podložky pod klávesnici. Dlouho odkládané úpravy bytu se najednou začaly realizovat. Na vyřízení objednávek některých obchodů s nábytkem se proto čekalo i přes skladovou dostupnost zboží několik týdnů. 

Kdo mohl, pustil se do úprav zahrady jakožto hlavního místa, kde trávit volný čas. Místo klasického utrácení za dovolené se peníze hodily na nákup nových rostlin, altánku, grilu pro pozvání přátel v letních měsících.  

Peníze na okamžitý nákup

Najednou bylo k dispozici více času, který se ušetřil na cestování do práce a obecně cestování za poznáním. Co když ale nebyly k dispozici okamžitě peníze na realizaci nákupu? Při některých nákupech šlo a stále ještě jde opravdu o okamžik, než se zboží v e-shopu vyprodá. Může jít právě o přesně vybrané kolo s potřebným vybavením, nebo sportovní zařízení, na které se čeká fronta i v e-shopu. Nákup je potřeba provést okamžitě a neváhat. 

V situacích, kdy na nákup nezbývají peníze na účtu, ačkoliv výplata má dorazit v řádech několika dnů, nebo třeba do dvou týdnů, jsou na trhu okamžité půjčky. S nimi můžete pokrýt aktuální finanční potřebu a pokud je rychle splatíte, můžete se obejít i bez dalších poplatků nebo platby úroků. 

Zajímavým řešením může být revolvingový úvěr. U tohoto úvěru máte schvalený úvěrový rámec, maximální částku, kterou si můžete půjčit. Můžete si půjčovat i několikrát, dokud nedosáhnete tohoto stropu, zároveň úvěr můžete splácet. Pozornost však věnujte úrokovým sazbám a poplatkům za jeho čerpání.

Za pozornost stojí i kontokorentní úvěr. S kontokorentem sjednaným k běžnému účtu můžete z běžného účtu provádět platby, i když na účtu už nemáte vlastní peněžní prostředky. Obvykle bývá s kontokorentem spojeno určité bezúročné období, kdy se za využití peněz z kontokorentu neplatí.Pokud se peníze vrátí do konce tohoto období (obvykle konec následujícího kalendářního měsíce), neplatí se nic navíc, žádné úroky. 

Před každým úvěrem ale zvažte, zda jej opravdu potřebujete a jste schopni jej bez problémů splatit. Zjistěte si RPSN, které vám ukáže celkovou nákladovost úvěru včetně poplatků s ním spojených.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

22°C

Dnes je neděle 26. září 2021

Očekáváme v 7:00 11°C

Celá předpověď