Češi čím dále lépe chápou podstatu půjček ihned na účet

foto Bankovky, peníze, české koruny, finanční past, dluhy - ilustrační foto.

Půjček ihned na účet je plný internet. A i podle toho vypadala a stále vypadá situace mnoha Čechů, kteří se nechali zlákat na rychlou půjčku, avšak nedomysleli její následky – zejména nutnost ji splatit ihned z dalšího příjmu. Pak většinou následoval klasický kolotoč sankcí, pokut, v horších případech exekucí a následně i osobních bankrotů, pokud na ně dlužníci vůbec dosáhli. Češi však už naštěstí, podle výsledků dlouhodobého sledování trhu s rychlými půjčkami, začínají čím dál lépe chápat podstatu nabídek rychlých peněz, a tak se s nimi i lépe popasují.

Je libo půjčku ihned na účet bez registru?

Půjčky ihned na účet bez registru nebo půjčky ihned na účet bez 1 Kč poplatku jsou v online reklamách nebo v televizi lákavými nabídkami na to, jak velmi snadno a hlavně extrémně rychle řešit akutní nedostatek financí.

Nutno dodat, že o rychlé řešení opravdu jde. Peníze jsou na účtu i během několika minut, což znamená, že se elegantně vyhneme sankci za nedoplacení energií, za nezaplacení pokuty za rychlost a podobně.

Jenže vždy je pro klienta nutné správně si připočítat splátku k dalším povinným výdajům v následujícím měsíci nebo měsících a být na splácení připraven. Někdy je totiž sankce za opoždění s placením pokuty menší než sankce za zpoždění se splácením půjčky.

Krátkodobý dluh řešíme stále lépe

Jak ukazuje vývoj na úvěrovém trhu, který dlouhodobě sleduje Czech Banking Credit Bureau -provozoval registru dlužníků, trvale klesá velikost ohroženého krátkodobého (ale i dlouhodobého) dluhu. A právě ke krátkodobému dluhu řadíme rychlé sms půjčky.

Například během celého roku 2018 klesl ohrožený krátkodobý dluh o více než deset procent. Koncem roku 2018 bylo ohroženo (více než tříměsíčním nesplácením) 24,4 miliardy korun, což je pokles o 2,8 miliardy ve srovnání s koncem roku 2017.

A rok 2017 byl z tohoto pohledu ještě úspěšnějším, pokles krátkodobého ohroženého dluhu totiž činil 12,1 procenta, v celkové částce šlo o 3,8 miliardy korun a nesplácením byly ohroženy 27,3 miliardy korun. Data za první čtvrtletí roku 2019 zatím nejsou k dispozici, ale očekává se další pokles.

Z vývoje v posledních dvou letech vyplývá, že trh s rychlými půjčkami se jednak vyčistil od predátorských poskytovatelů úvěrů, ale také že lidé začínají chápat podstatu půjček ihned na účet. Uvědomili si, že s rychlostí poskytnutí se pojí i rychlost splácení. A stále lépe jsou připraveni na splacení z následující výplaty, důchodu či jiného příjmu.

Rychlé půjčky dnes i z rukou bank

Možná někoho překvapí, že rychlé půjčky dnes umějí poskytnout i banky. A to nejen v podobě kontokorentů a kreditních karet, ale též online půjček schvalovaných do několika minut, jakou je kupříkladu Minutová půjčka od Equa bank. V tomto ohledu se banky rády přizpůsobují požadavkům současného úvěrového trhu.

Stále však v sektoru rychlých půjček vedou spíše nebankovní společnosti, jež poskytují online půjčky výhradně přes webové rozhraní. Poskytovatelé rychlých půjček se zaměřují na klienty, kteří rychle potřebují zaplnit „díru v rozpočtu“.

Online srovnávače a osvěta ve finanční gramotnosti nesou své ovoce

Na skutečnosti, že se Čechům stále lépe daří splácet krátkodobé půjčky, nese zásluhu několik faktorů. Jednak je to nový zákon o spotřebitelském úvěru, který odstranil spoustu nekalých praktik, jednak intenzivnější snahy neziskových společností i online srovnávačů půjček o zvyšování finanční gramotnosti nás Čechů.

V neposlední řadě mají velkou zásluhu na zlepšení celkové situace také samotné online srovnávače půjček, jakým je i web OnlineŽádosti.cz, kde si lidé mohou srovnat nabídky rychlých půjček podle několika kritérií, ke kterým patří nejen celková cena půjčky, velikost jednotlivých splátek (pokud úvěr trvá déle než měsíc), ale též možnosti odložení splátek a poplatků a/nebo pokut za toto odložení. To pomáhá ve výběru lepších a výhodnějších půjček, které je pak snazší splatit.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

20°C

Dnes je čtvrtek 16. července 2020

Očekáváme v 5:00 15°C

Celá předpověď