Biometrické systémy pro efektivní evidenci docházky

foto

Biometrické systémy se v posledních letech staly nedílnou součástí našich životů. Biometrie se velmi rychle rozvíjí a rozpoznání otisku prstu nebo obličeje dnes běžně využívají například mobilní telefony. A kde ještě biometrii využijete? V evidenci docházky!

Fotogalerie

Pokud zrovna přemýšlíte, jak efektivně a spolehlivě evidovat docházku svých zaměstnanců, neměly by vám biometrické docházkové systémy uniknout. Evidence docházky pomocí otisku prstů je snadná a spolehlivá.

Otisk prstu nebo identifikace obličeje?

Moderní docházkové systémy, které využívají biometrii, identifikují zaměstnance nejčastěji podle otisku prstu nebo podle obličeje. Nejrozšířenějším typem jsou právě čtečky na otisk prstu, které fungují na principu skenování papilárních linií dlaně. Moderní čtečky jsou velmi spolehlivé, překážkou pro identifikaci nebývají ani mokré či mastné prsty. Docházkové systémy se čtečkou na otisk prstu jsou navíc cenově dostupné. Jedná se tak o velice efektivní způsob elektronické evidence docházky.

Finančně nákladnější variantu představují biometrické čtečky, které umí rozpoznat obličej nebo oči. Dříve verifikace probíhala pomocí naskenování sítnice oka, tato metoda se v komerčním světě však příliš neprosadila zejména z důvodu vysoké ceny. Dnes se tak setkáte spíše s identifikací podle duhovky.

Systémy na rozpoznání obličejů identifikují člověka na základě 12 bodů na obličeji. Nevýhodou může být, že lidská tvář se v průběhu času mění, což může identifikaci zkomplikovat. Optimální variantu pro evidenci docházky zaměstnanců ve firmách tak představuje již zmíněný systém na otisk prstu.

Doporučujeme vybírat systém na otisk prstu v kombinaci se čtečkou čipů a karet. Přestože pro moderní čtečky dnes obvykle nepředstavují znečištěné prsty problém, čipy jsou jistota, pokud by u zaměstnanců došlo k poškození papilárních linií na dlaních, což se týká zejména dělnických profesí. Čipy a karty navíc využijete i pro návštěvy.

Bezpečná evidence docházky

Díky přesné identifikaci na základě biometrických údajů nehrozí, že by si vaši zaměstnanci falšovali docházku, jako se to někdy stává v případě klasických čipů a karet. Navíc máte jistotu, že se ve vaší firmě nebudou pohybovat cizí osoby, do firmy se dostanou jen pověření lidé, jejichž otisk prstu je v databázi. Biometrické docházkové systémy jsou vhodné pro malé, střední i větší firmy, kapacita paměti čteček se totiž pohybuje v řádech tisíců záznamů.

A jak je to s ochranou osobních údajů? Řada zaměstnanců může být k této elektronické evidenci docházky nedůvěřivá, protože mají strach ze zneužití svých osobních údajů, jako je právě otisk prstu. U moderních systémů však bývá každý otisk šifrován tzv. hashem, tedy kódem a do databáze se tak neukládá prst, ale právě tento hash řetězec. Pokud si tak vyberete spolehlivého a osvědčeného poskytovatele systému, který dbá na zabezpečení na nejvyšší úrovni a šifrování dat, můžete si být jisti, že budou údaje vašich zaměstnanců v bezpečí.

26°C

Dnes je pondělí 4. července 2022

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď