Bio z údolí Wagrain-Kleinarl

foto

Na začátku byl sen o přeměně místní končiny v „organické údolí” Wagrain-Kleinarl. První výsledky jsou už na světě: tři farmáři sdílejí lokální produkci mléka, vyrábějí z něj máslo, jogurt a sýr.

Fotogalerie

S mottem „Bio z údolí” rozjeli Rupert, Marcus a Christoph základ všeho, vlastní mlékárnu. Z tohoto zdroje pochází vše, co mají starousedlíci a hosté rádi. Ať už máslo, tvaroh, jogurty nebo rozličné druhy sýrů. To vše pochází z Hirschleitendorfu ve výšce 1200 metrů nad mořem. Jiné mléko tito farmáři nepoužívají.

O jejich metodách, které jsou výsledkem mnoha tréninků a školení, se mohou zájemci přesvědčit sami. Včetně náhledu do produkce organického vepřového a hovězího, které mají statkáři rovněž v portfoliu. Výsledkem veškeré této snahy jsou výtečné potraviny, svědomitá péče o zvířata a respektování zákonitostí přírody.

Dobré příklady táhnou

Přesvědčení, že je takto možné dělat byznys, zabralo i jinde. Podobné principy vyznávají zemědělské farmy Hühnendorf, Groswidmoos a Kitzsteingut/Alpaka Alm. Také ony jsou dnes součástí projektu „Bio z údolí”. Například slepice z Hühnendorfu žijí a snášejí vejce jak v hnízdech v chovu o výměře 300 metrů čtverečních, nebo se pohybují na loukách, přičemž každý kus má pro sebe životní prostor o velikosti minimálně 10 metrů čtverečních.

V Kitzsteingutu, ležícím vysoko nad Wagrainem, se daří lamám alpakám. Vyhovuje jim srázovitá krajina, nevadí jim sníh ani mráz. Majitelům se odměňují mimořádně hřejivou vlnou. Do budoucna farmáři uvažují o zpracování jejich masa.

V Grosswidmoosu sázejí na různorodost. Chovají telata, koně, králíky, morčata, psy, kočky, prasata, kachny a včely. Masitou nabídkou doplňují med, destiláty, sušené bylinky či speciální čajové směsi.

Jedna oblast, jeden princip

Všechny tyto produkty jsou k dostání buď přímo v místech jejich původu, nebo ve specializovaných obchodech v regionu. Jsou zároveň součástí dodávek do hotelů a restaurací.

Spolu s lyžařskými a turistickými zážitky, kterých nabízí oblast Wagrain-Kleinarl nespočet, zvyšuje odpovědný přístup k přírodním hodnotám a šetrné zacházení s chovy a výpěstky jak povědomí o této salzburské části Rakouska, tak jeho atraktivitu a příkladnost.

Ve spolupráci s portálem kamkam.eu

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

9°C

Dnes je sobota 29. února 2020

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď