Bílkoviny ve stravě – nenahraditelné pro psa a jeho majitele

foto

Bílkoviny jsou kromě cukrů a tuků základní zdroj energie stejně pro lidi a zvířata. Pro lidí příjem bílkovin by měl činit kolem 10-15% celkového, denního energetického přijmu, a pro psy 30%. Pes je masožravé zvíře, proto nejdůležitějším zdrojem bílkovin pro něj je maso.

Bílkoviny ve stravě psa

Vyvážená strava pro psa je velmi důležitá. Pro jeho správný vývoj a zdraví je mu nutno poskytnout všechny základní potraviny. Nejjednodušší způsob, jak psa krmit, je suchým krmivem (https://fera24.cz/krmivo-a-pamlsky-pro-psy/) – granulemi. Jejich hlavní položkou jsou bílkoviny z živočišných zdrojů, nejčastěj hovězí, jehněčí, kachní a kuřecí maso, ryby, vnitřnosti a masová moučka. Samotná potřeba bílkovin závisí na zdraví, aktivitě a věku psa. Významný je také druh srsti. Psy, které mají hrubou a hustou srst potřebují více bílkovin ve stravě. Granule bohaté na bílkoviny vyžadují také aktivní a nebo nemocné psy, štěňata, a fenky během reprodukce.

Stravitelnost a biologická hodnota bílkovin ve stravě psů

Psi potřebují mnoho bílkovin. Důležitým faktorem při výběru krmiva by měla být stravitelnost bílkovin. Je důležité pamatovat, že některý granule obsahují bílkoviny o stravitelnosti menší než 75%, a jsou nízké kvality, proto pes jejích musí sníst víc. Granule měly by obsahovat bílkoviny složeny hlavně z aminokyselin esenciálních, kterých si tělo psa nedokáže vytvořit samo. Mezi ni patří: tryptofan, arginin, lysin, methionin, leucin, threonin, valin, fenylalanin, histidin, isoleucin.

Jaka je funkce proteinů v organismu psa? Bílkoviny jsou nezastupitelnou živinou, protože mají v organismu funkci energetickou a jsou součástí regulačních a metabolických mechanismů. Správný příjem bílkovin zajistí organismu psu dostatečnou regenerační schopnost a růst buněk. Je také závažný pro budování svalové hmoty. Nedostatek bílkovin má vliv na stav kůže a srst psa. Je to teprve několik výsledků deficitu bílkovin...

Bílkoviny ve výživě lidí

Jsou bílkoviny důležité také pro majitele psů? Dospělý člověk vyžaduje 1 g bílkovin na kilogram své hmotnosti na den. Proto měl by si dát bílkoviny třikrát denně (po 40 g proteinu v jedné porci). Stejně jako u psů záleží to na zdraví a aktivitě jednotky. Nejlepším zdrojem bílkovin pro lidé je maso, ryby, vejce a mléčné výrobky. Rostlinné zdroje proteinů mají méně aminokyselin esenciálních. Mezí nejlepší rostlinné zdroje bílkovin patří: luštěniny, ořechy, sója a ječné kroupy. Bílkoviny jsou nutné pro růst, obnovu tkání, vývoj organismu a psychofyzický stav člověka. Mají regulační a metabolickou funkce. Proteiny jsou nezbytné pro správnou regenerace svalů. Jejích nedostatek může se projevovat poruchou trávení, tvorbou otoku a podlitin, zpomalením hojení se ran, a také prodloužením dobu pro srážení krve. A jsou to jen některé hlavní příznaky a projevy nedostatku bílkovin ve stravě.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

4°C

Dnes je pondělí 30. listopadu 2020

Očekáváme v 3:00 1°C

Celá předpověď