Ať dopadnou letošní volby jakkoliv, vy volte zlato

foto

Rozhodování nás letos ještě čeká v mnoha důležitých oblastech. A nejde jen o říjnové volby. Ať dopadnou jakkoliv, inflaci, která se ve velkém rozběhla, nezastaví žádný výsledek voleb. Takže se musíme rovněž rozhodnout, jak správně investovat. A právě zlato je dnes považováno za nejefektivnější prostředek boje s inflací. Navíc má ve srovnání s jinými investicemi jednu obrovskou výhodu – okamžitou úsporu 21 %. Proč je investice do zlata výhodnější?

Banka už jen bere

Dnes nenajdete banku, kde by vaše peníze dokázaly vydělávat. Inflace je tak velká, že peníze, které nepracují, mizí a my chudneme. Jenomže najít bezrizikové investice není snadné. I proto stále více lidí sahá po investicích do nemovitostí. Ani s nimi to však není jednoduché. Jsou drahé, vývoj ceny je nejistý. K investicím do nemovitostí potřebujeme miliony. Ne každý je máme. Třeba si jen chceme měsíčně, či z času na čas, rozumně uložit nějaký ten balíček peněz. Nechceme, aby se nám kvůli inflaci ztenčoval, ideálním by bylo, kdyby naopak bobtnal. Takže Investice do nemovitostí nemusí být tou správnou volbou. Zbývá nám však ještě jedna forma investice – tou jsou drahé kovy, konkrétně zejména zlato.

Zlato se stalo bezpečným přístavem pro malé i velké střadatele

Proč zlato láká? Dlouhodobě funguje jako bezpečný přístav pro zajištění velkého majetku, ale i pro udržení hodnoty, a též slušné zhodnocování drobných úspor. Vždy bylo doporučováno jako dlouhodobější investice, ale přesně to obvykle hledáme. Zlato se oplatí, pokud chceme investovat na 7 let a déle. I když pravdou je, že v době první koronavirové vlny jeho cena tak poskočila, že se na něm dalo vydělat i velice rychle. Investice do zlata však slouží zejména k uchovávání hodnoty majetku než ke spekulacím.

Investice do zlata lákají i z dalšího důvodu. Ne každý však tento jeho obrovský benefit zná

Je to jediná investice, kterou si lze pořídit bez DPH, a tedy hned uspořit 21 %. I při nákupe obrazu jako investice musíte zaplatit DPH. A pozor, ani žádný jiný drahý kov v podobě investičního kovu není od DPH osvobozen. I proto v poslední době poklesl zájem o investiční stříbro. DPH zaplatíte u něj, u platiny i paladia. Pozor též, ne každé zlato je od DPH osvobozeno. Jde výhradně o investiční zlato. Takže třeba u zlatých šperků DPH zaplatíte, nemluvě o tom, že nejsou jako investice vhodné. Investičním zlatem jsou pouze investiční zlaté slitky, nazývané též zlaté cihly, a investiční zlaté mince.

Když investice do zlata, tak do fyzického

Na investice do zlata nás láká kde kdo. Do zlata se dá investovat nákupem akcií zlato těžících firem, pomocí opcí, možností je tzv. Spot Gold od Saxo Bank, dále jsou tady futures kontrakty a CFD kontrakty, dlouhodobější investování do zlata umožňují EFT fondy a taktéž existují certifikáty na zlato (kupujete zlato, ale nemáte jej ve vlastní držbě). Žádná z těchto investic však nenabízí takovou jistotu a není tak bezrizikovou, jako je fyzický nákup investičního zlata.

Jaké zlato je tedy to správné investiční?

Investiční zlato má dvě podoby. Jsou to investiční zlaté slitky (nazývané i cihly) investiční zlaté mince. Zlaté cihly se dnes již rozhodně nenakupují jako kilogramové. Běžně jsou slitky k dostání od 1 g, často se též nakupují 5g. Díky tomu si je možné investiční zlato pořizovat skutečně po malých částkách, vždy po výplatě, prémiích, navíc jej mít v praktických menších nominálních hodnotách. I proto jsou oblíbené rovněž investiční zlaté mince. Ty lze navíc nakupovat zcela anonymně, protože nejsou značeny ani sériovým číslem.

Kvalitního obchodníka s investičním zlatem oslovíte přes webové stránky www.zlate-mince.cz. Jde o tradičního obchodníka s investičním zlatem a dalšími drahými kovy, ale i odborníka na numismatiku. V kamenné prodejně v pražském Obecním domě, ale taktéž v e-shopu Zlatovna.cz, si máte možnost pořídit nejen investiční zlato, ale i hodnotné zlaté numismatické mince. Ty nejsou klasickým investičním zlatem, protože jejich cena se odvíjí od sběratelské či umělecké hodnoty té které mince. V tom se laik příliš nevyzná. Ale i laici mají možnost investovat i v této oblasti. Například nákupem svatováclavského tolaru. Jde o stejný tolar, jaký začal ze zlata z Jílového u Prahy razit Karel IV. Ve stejné ryzosti i velikosti jej můžete jako investici i jako dárek koupit i dnes.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

13°C

Dnes je pondělí 20. září 2021

Očekáváme v 3:00 11°C

Celá předpověď