5 metropolí Středního východu, které musíte navštívit dřív, než je změní davový turismus

foto

Chaotický, starobylý, tajemný a politicky tak komplikovaný. Spletité bazary, aroma koření, vůně silných parfémů a cinkání čajových skleniček. Střední východ byl kolébkou slavných civilizací a dnes je domovem jedněch z nejvřelejších a nejpohostinnějších lidí na světě. Arabský svět není jen Hurghada nebo jezírka v Pamukkale. Střední východ nabízí mnohem víc.

Bejrút

Libanonská metropole je mezi zahraničními turisty často neprávem opomíjená. Volbou číslo jedna bývala vždy spíš Dubaj nebo Istanbul. A to je škoda. Bejrút je temperamentní město s luxusními módními butiky a pulzujícím nočním životem. Ještě v 80. letech plnily zahraniční rubriky světových deníků zprávy z obleženého města, dnes je však v Bejrútu klid. V minulosti se mu přezdívalo Paříž Středního východu. Luxusní bary a trendy kluby, ve kterých hrají světoví DJové naznačují, že Bejrút je prostě jiný.

Erbíl

Při pohledu do mapy, si možná budete ťukat na čelo: “Kdo by dneska jezdil do Iráku?” Jenže to je pravda jen z části. Protože autonomní oblast irácký Kurdistán postupně otevírá náruč zahraničním návštěvníkům. Bezpečnost, o kterou se stará kurdská armáda pešmergů, je na velice slušné úrovni. Navíc vstup do země není zatížený složitou byrokracií. Turisté získají vstupní vízum na letišti nebo pozemním hraničním přechodu. Proč si tedy nepořídit výjimečný cestovatelský zážitek z netradiční země, kam ještě nejezdí hordy turistů.

Ammán

Jordánsko vždy bývalo bezpečným přístavem v chaosu Středního východu. Ammán je však pro mnoho lidí jen přestupní stanicí před putováním do jordánské Petry nebo Wádí Rum. Ať vás zajímá umění, historie nebo jídlo, jordánská metropole nabízí pro každého něco. Ammán je také skvělým výchozím bodem pro výlety do nedalekého okolí. Mezi nejzajímavější aktivity patří návštěva starověkého antického města Džaraš nebo vznášení se na hladině Mrtvého moře.

Dauhá

Katarské hlavní město má nakročeno stát se, z pohledu turismu, silným konkurentem Dubaje. Díky uvolnění vízových pravidel, čím dál víc lidí vyráží na prohlídku této luxusní metropole během přestupu mezi dálkovými lety. V pouštním království však stojí za to zůstat o něco déle. Futuristická architektura, designové butiky a prvotřídní restaurace jsou zárukou, že se nudit určitě nebudete.

Jeruzalém

Svaté město židovství, křesťanství i islámu patří mezi highlighty celého Středního východu. Zde se psala historie moderního světa. Založení města se datuje až o 4000 let nazpět. Jeruzalém však nejsou jen starobylé památky. Na své si zde přijdou i milovníci festivalů a barů. A z Jeruzaléma je to co by kamenem dohodil do palestinského Hebronu, Ramalláhu nebo Jericha.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

24°C

Dnes je sobota 15. srpna 2020

Očekáváme v 15:00 25°C

Celá předpověď