Jaké dopady může pro ČR mít novela zákona o podporovaných zdrojích - video

foto

Vláda schválila novelu zákona o podporovaných zdrojích, která otevírá prostor novým projektům obnovitelných zdrojů prostřednictvím aukcí. Z nich však vyloučila ten nejlevnější z nich – solární elektrárny. Oborovým asociacím vadí rozdílný přístup k povolené ziskovosti jednotlivých obnovitelných zdrojů energie. Diskuse k současným možnostem rozvoje těchto zdrojů v Česku, zejména solární energetiky, začne v 10:00.

Webinář otevře debatu nad tím, jaké dopady může pro Česko mít:

• oslabení rozvoje obnovitelných zdrojů energie absencí ekonomicky nejefektivnějších řešení,

• narušení stability dalším plánovaným zásahem do garantovaných podmínek podpory zejména solárních elektráren,

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

Webinář se zaměří také na rozvoj obnovitelných zdrojů v zahraničí a vyzdvihne vyzkoušené nástroje, kterými se můžeme v ČR inspirovat. Nebude chybět ani diskuze nad inovativními řešeními využití solární energetiky na vodních plochách nebo v kombinaci se zemědělstvím.

Diskutovat bude programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák, partner AK Doucha Šikola advokáti Pavel Doucha, analytik Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Madej, předseda představenstva Solární asociace Jan Krčmář, generální ředitel společnosti Amper Jan Palaščák a Senior Energy Expert, ČSOB Advisory Alois Míka. Svůj pohled doplní také zástupci bankovního sektoru a podnikatelů z oblasti moderní energetiky.

V novele, kterou vláda schválila koncem dubna, ministerstvo průmyslu a obchodu počítá s tím, že takzvané vnitřní výnosové procento (IRR) bude pro různé obnovitelné zdroje rozdílné. Odůvodňuje to požadavkem Evropské komise. Podle asociací však k tomu není důvod.

U solárních zdrojů vláda upravila přípustnou výši IRR z původně navrhovaných 8,4 procenta na 6,3 procenta, což je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka nejnižší možná úroveň v rozpětí stanoveném Evropskou komisí. Ministr uvedl, že dosavadní podpora byla příliš vysoká. Odkázal přitom především na solární boom v letech 2009 a 2010.

U dalších obnovitelných zdrojů stanovila vláda v rámci novely zákona IRR na maximální možnou výši. U vodních, větrných a geotermálních elektráren to bude sedm procent, pro výrobu elektřiny z biomasy 9,5 procenta a u bioplynu 10,6 procenta.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK