Katar má co nabídnout fanouškům umění i sportu

foto Vladimír Cnota, prezident CCPF Czech-Qatar Chamber of Commerce, na jednání v Qatar Museums
Vladimír Cnota, prezident CCPF Czech-Qatar Chamber of Commerce, na jednání v Qatar Museums
Muzeum koberců šejcha Faisal bin Qassim Al Thani v Dauhá
Koberec tkaný zlatem a stříbrem, drahocenný exponát Muzea koberců šejcha Faisal bin Qassim Al Thani
Muzeum šejcha Faisal bin Qassim Al Thani v Dauhá
Japonská brnění a africké trůny, Muzeum šejcha Faisal bin Qassim Al Thani v Dauhá
Tenisové utkání Qatar Open 2020, Verdasco vs. Andujar
Vladimír Cnota a šejch Saoud bin Abdulrahmán Al Thani, ex-šéf katarské olympijské komise, a Tariq Zainal, generální sekretář katarské tenisové federace
Vladimír Cnota v Qatar Airways lounge na Qatar Open 2020

Praha 31. ledna 2020 (PROTEXT) - V posledních dnech proběhla oficiální návštěva Vladimíra Cnoty, prezidenta CCPF - Czech-Qatar Chamber of Commerce, ve státě Katar. Mimo obchodních jednání, která měla za cíl další prohlubování obchodních bilaterálních vztahů, proběhla i setkání s katarskou stranou a byl zahájen dialog ve věci kulturní výměny s katarskými muzei. Katarská strana projevila vážný zájem o české muzejní sbírky a uvítala by zejména exponáty, které by podaly představu tamější veřejnosti o české kultuře, umění a tradicích.

Velmi zajímavou se ukázala návštěva muzea šejcha Faisala bin Qassim Al Thani, které patří mezi nejzajímavější instituce v celé oblasti. Šejch Faisal během svého bohatého života nasbíral veliké množství uměleckých exponátů z rozličných kultur a časových období. Jeho muzeum se tak může pochlubit největší sbírkou rukopisů na světě, obsáhlou sbírkou asijské keramiky, stejně jako největší soukromou kolekcí automobilů na světě. Fanoušci motorů zde mohou nalézt exponáty jako veterány značky Cadillac vedle formule Michaela Schumachera. Nevšedním zážitkem se stala rovněž návštěva muzea koberců, které spadá pod muzeum šejcha Faisala. Toto muzeum sídlí v samém centru hlavního města Dauhá, kde zabírá celé patro výškové budovy. Jedná se o největší sbírku koberců na světě, která nemá obdoby daleko za hranicemi Blízkého východu. Celkový počet exponátů dosahuje počtu několik tisíc a návštěvník zde nalezne nádherně zpracované perské, osmanské či středoasijské koberce nedozírné hodnoty. Skutečnou raritou je koberec vyhotovený ze zlata stříbra, který pochází z Íránu a jehož staří se datuje na tři sta let. Význačný je rovněž svou váhou, neboť jej neunesou ani dva dospělí muži, byť má nevelký rozměr. Muzeum koberců bylo dosud otevřeno jen pro přátele a rodinu šejcha Faisala, toto se má ale brzy změnit. Muzeum pracuje na zpřístupnění sbírky široké veřejnosti. Dauhá se tak jistě stane cílem milovníků koberců z celého světa.

Vladimír Cnota, prezident česko-katarské obchodní komory, měl rovněž tu čest být pozván do VIP lóže úvodního zápasu 2020 Qatar ExxonMobil Open, které se hrálo v Dauhá. Tento mužský turnaj žebříčku ATP si nenechala ujít řada hvězd mužského tenisu jako Stan Wawrinka či Andrej Rubljov.

Katar se v posledních letech stal dějištěm významných tenisových zápasů, důkazem může být i prestižní turnaj ženského žebříčku WTA, který se odehraje v únoru tohoto roku a který již v minulosti vyhrála Češka Karolína Plíšková. V letošním roce by se turnaj rovněž neměl obejít bez české účasti. Katar podporuje rozličné sportovní disciplíny a stal se centrem sportovního dění v regionu Blízkého východu. Mimo velmi očekávaného FIFA mistrovství světa ve fotbale, které bude Katar hostit v roce 2022, proběhlo v loňském roce první mistrovství světa v atletice, jehož dějištěm se stal Blízký východ.

Kontakt:

E-mail: info@ccpf.cz

6°C

Dnes je úterý 28. března 2023

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď