PROTEXT VIDEO: TK Inovace pro život představila studii léčiv i novelu

foto

Často se hovoří o tom, že nákladná inovativní léčba odčerpává finance ze systému, ale nezmiňují se její přínosy, ekonomické nevyjímaje. Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) na konferenci Zdravotnictví 2020 představila analýzu, jak inovace přispívají nejen ke zdravotnímu stavu obyvatelstva, ale vedou rovněž k úsporám v celém systému (kratší nemocenská, méně hospitalizace, méně invalidních důchodů, ale naopak odvody daní a zdravotního pojištění do systému veřejných financí).

K těmto otázkám promluvili náměstek ministra zdravotnictví Filip Vrubel, výkonný ředitel AIFP Jakub Dvořáček, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislav Dušek a ekonom a publicista Miroslav Zámečník.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele

„Dostupnost vysoce inovativních léků je pro ministerstvo zdravotnictví prioritou. Pomocí novely zákona o veřejném zdravotním pojištění chceme zajistit, aby byl proces posuzování léčiv při vstupu do systému úhrad mnohem flexibilnější a mnohem rychlejší. Chceme urychlit a zjednodušit správní řízení vedená Státním ústavem pro kontrolu léčiv a zavést nová pravidla pro posuzování nejmodernějších a nejnákladnějších léčiv vstupujících na trh. Novela zároveň přináší speciální mechanismus posuzování léků na vzácná onemocnění. Ten zajistí, že se nebude posuzovat jen nákladová efektivita léku, ale také jeho společenské přínosy. Dojde tím k zapojení pacientů do samotného rozhodování,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Filip Vrubel.

Výkonný ředitel AIFP Jakub Dvořáček „Nové technologie a terapie bývají spojeny s očekávánými vyššími výdaji, které mohou budit v plátcích zdravotní péče a dalších zainteresovaných skupinách obavy. Moderní léčba však s sebou nese mnohé nesporné výhody. Z pohledu pacienta hovoříme o zásadním prodloužení života, zvýšení jeho kvality i brzkém návratu do pracovního procesu. Z pohledu sociálního rozpočtu dochází mj. k úsporám na vyplácených invalidních důchodech, zdravotnický rozpočet profituje například ze zkrácené doby hospitalizace. Z makroekonomického pohledu nese inovativní průmysl vysokou přidanou hodnotu. Inovativní léčiva jsou zkrátka investicí, která se dlouhodobě vyplatí.“ řekl výkonný ředitel AIFP Jakub Dvořáček.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

2°C

Dnes je úterý 19. ledna 2021

Očekáváme v 17:00 1°C

Celá předpověď