Urbanisté a teoretici architektury představí v Praze své výsledky ze sedmi středoevropských měst

foto

Praha 5. září 2019 (PROTEXT) - Shared Cities: The Finale

Naše města neustále rostou, míst k bydlení ubývá a kreativních řešení se často nedostává. Co dělat? A co vlastně dělá město městem? Těmito tématy se poslední čtyři roky zabývalo jedenáct partnerů z šesti středoevropských zemí sdružených v projektu Shared Cities Creative Momentum. Teď je na čase představit výsledky. K tomu slouží mezinárodní festival nazvaný Shared Cities: The Finale, který se laické i odborné veřejnosti představí 2. a 3. října v Praze.

„Festival Shared Cities: The Finale nabídne pestrý program, který chce veřejnost navnadit k tomu, aby se inspirovala a podílela na kritické diskuzi o životě ve městech. Sdílení informací, kontroly, městského prostoru a infrastruktury se totiž stalo novým imperativem v architektonickém a kulturním diskurzu,“ vysvětluje Stefanie Heublein, vedoucí mezinárodního projektu Shared Cities Creative Momentum. Program festivalu obsahuje:

Premiéra performance Virtual Ritual

Jan Mocek / Sixhouses

Představení, které kombinuje elementy dokumentárního filmu, videohry a performativní přednášky. Urbanista, YouTuber, sociální geograf, publikum a virtuální avatar spolu vytváří prostor pro “debaty a hru”, ve kterém jde o to, co vše spolu v současném městě můžeme sdílet.

Produkce: Divadlo Archa, Goethe-Institut Česká republika, Sixhouses.

Co? Premiérové uvedení performance Virtual Ritual

Kdy? 2. a 3. října 2019, vždy ve 20:00 hodin

Kde? Divadlo Archa, Scéna pro současné umění. Na Poříčí 26, Praha 1

Křest publikace Shared Cities Atlas

Shared Cities Atlas - Post-Socialist Cities and Active Citizenship in Central Europe

Publikace aplikuje současné globální paradigma v architektuře a veřejném prostoru na specifické podmínky sedmi středoevropských měst. Změna paradigmatu směrem k ideálu sdílení je zde nahlížena perspektivnou společných zdrojů. Atlas představuje současnou praxi a kreativní způsoby sdílení, které jsou neseny idealistickými pozicemi a kolektivním jednáním. Vznikají tak nové návody pro sdílení prostor či architektury, pro výměnu zkušeností a znalostí, dat a kolektivních příběhů.

Co? Křest publikace Shared Cities Atlas

Kdy? 3. října, 18:00 hodin

Kde? IPR (Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy) / CAMP (Centrum plánování a rozvoje), Vyšehradská 51, Praha 2

Shared Cities: The Discussions

Shared Cities: Ideas Yard

Shared Identities, Spaces and Politics in Central Europe

Vrcholem festivalu Shared Cities: The Finale bude diskuzní řada zaměřená na téma identit, veřejného prostoru a politiky ve Střední Evropě. Jednodenní program nabídne rozhovory se známými evropskými teoretiky architektury, kurátory a urbanisty.

Během odpoledne přestaví všech 11 partnerů konsorcia Shared Cities výsledky své práce, a to prostřednictvím diskuzí v malých skupinách s návštěvníky. Večerní panelová diskuze se bude věnovat např. společným identitám a současným praxím se sdílením ve Střední Evropě, digitálnímu sdílení a „Data Commons“ či aktivismu a politice urbánních prostor ve Střední Evropě. Úvodním mluvčím budou David Crowley, Peter Mörtenböck & Helge Mooshammer a Elke Krasny. Na závěr jsou všichni účastníci srdečně zváni na The Party.

Co? Diskuze Shared Cities: Ideas Yard

Kdy? 3. října, 15:00-21:00 hodin, následně se koná The Party

Kde? IPR (Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy) / CAMP (Centrum plánování a rozvoje), Vyšehradská 51, Praha 2

Shared Cities: The Videos

Série osmi krátkých animovaných filmů, které zachycují dobrodružství všedních dnů, sku-tečné problémy a jejich řešení. Představí se příběhy a situace z Bratislavy (Vivid Square & Iconic Ruins), Berlína (Hacking Urban Furniture), Budapešti (Csepel Works & Space Sens-ation), Prahy (Knihovna věcí), Katovic (Data for Culture) a Bělehradu (Urban Hub). Filmy nabízejí odpověď na to, jak můžeme našim městům lépe rozumět, lépe je plánovat a lépe využívat.

Co? Osm animovaných filmů á 25 vteřin

Kdy? Filmy jsou průběžně zveřejňovány na níže uvedených stránkách

Kde? www.sharedcities.eu

Další informace najdete na www.sharedcities.eu

Informační snídaně pro novináře, kde bude program blíže představen, se koná 26. září 2019 od 10:00 v Goethe-Institutu, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1. Prosíme o info o Vaší účasti na níže uvedený kontakt.

Kontakt:

Tomáš Moravec, Goethe-Institut Česká republika

+420 721 434 624, +420 221962-213

Tomas.Moravec@goethe.de

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

5°C

Dnes je středa 26. února 2020

Očekáváme v 1:00 2°C

Celá předpověď