Čeští studenti představili odvážné návrhy úsporných rodinných domů. Energii ze slunce ukládají v bateriích i ve vodíkových článcích

foto 1.místo Jiří Petrželka
1.místo Jiří Petrželka
2. místo Nikola Puchelová
3.místo Barbora Mažgútová
3. místo Vojtěch Vejvoda
4.místo Andrea Abelová
4. místo Dominika Vykypělová, Josef Mikeš
5. místo Katarína Burdová
5. místo Martin Jirásko
Divoká karta: René Provazník

Praha 11. července 2019 (PROTEXT) - Společenský fenomén využívání udržitelnějších technologií a obnovitelných zdrojů přilákal do letošního ročníku soutěže oceňované studentské architektonicko-technické soutěže Český soběstačný dům desítky studentů z vysokých škol z celé České republiky a ze Slovenska.

Porota 4. ročníku vybrala nejlepší návrhy malých rodinných domů, které mají mimo jiné maximálně šetřit pitnou vodou a více než polovinu roku pokrývat svou spotřebu vlastní naakumulovanou elektřinou. Osm nejlepších projektů je nyní v kompletním znění zdarma ke stažení pro širokou veřejnost.

Soutěž Český soběstačný dům i díky své otevřenosti ve sdílení informací a popularizaci decentralizace už vloni získala jako první v ČR nejvyšší ocenění Evropské komise, EU Sustainable Energy Award a chystá se replikovat svůj úsporný koncept studentské soutěže do dalších zemí Evropy. Letošní vítězný návrh zaujal detailní technickou propracovaností a nízkými náklady (4 mil. Kč). V září letošního roku také začne se studenty Český soběstačný dům stavět dva ukázkové domy, které budou zcela nezávislé na jakýchkoli sítích.

Kontakt:

www.csdum.cz

Pavel Podruh

e-mail: info@csdum.cz

10°C

Dnes je sobota 23. října 2021

Očekáváme v 21:00 8°C

Celá předpověď