Evropský standard ECDL se mění na celosvětový

foto

Praha 11. června 2019 (PROTEXT) - Původem evropský projekt digitální gramotnosti ECDL mění svoji mezinárodní identitu a stává se celosvětovým standardem. Nový koncept digitálních kompetencí ICDL přináší modernější pojetí vzdělávacích a certifikačních programů (ICDL Digital Student, ICDL Workforce, ICDL Professional a ICDL Digital Citizen) a nové mezinárodně platné zkoušky i certifikáty.

Národní informační seminář ECDL pro školy, vzdělávací organizace a odbornou veřejnost, který se uskuteční ve středu, 12. června 2019 v budově Českého institutu informatiky a robotiky v Praze – Dejvicích, je příležitostí, jak se o globálních změnách konceptu ECDL dozvědět od těch nejpovolanějších.

Čestným hostem semináře bude Ing. Ivan Pilný, bývalý generální ředitel české pobočky Microsoftu, exministr financí a předseda národní DigiKoalice, který stál u zrodu ECDL v ČR. Svojí přednáškou pak k tématu přispějí Ing. Aleš Špidla, prezident Českého institutu manažerů informační bezpečnosti (ČIMIB), odborník na kybernetickou bezpečnost, a Mgr. Petr Naske, tajemník národní DigiKoalice a hlavní manažer projektu IPs Podpora práce učitelů.

V rámci tohoto semináře budou vyhlášeny výsledky národní soutěže digitální gramotnosti středních škol a vítězové z řad studentů i jejich učitelů si převezmou ceny, které si sami vybrali. Seminářem budou provázet prof. RNDr. Olga Štěpánková, CSc., předsedkyně České společnosti pro kybernetiku a informatiku, a Ing. Jiří Chábera, manažer ECDL Czech Republic.

Účastníky národního semináře přijde pozdravit osobně humanoidní robot Pepper.

O konceptu ECDL (ICDL)

ECDL (ICDL) – European, resp. International Certification of Digital Literacy je celosvětově rozšířený vzdělávací koncept v oblasti digitálních znalostí a dovedností, který vznikl na základě závěrů vědeckovýzkumného projetu ESPRIT zadaného Evropskou komisí v polovině 90. let minulého století.

Koncept ECDL (ICDL) definuje mezinárodní standardy, resp. minimální vzdělávací obsah, v podobě tzv. ECDL (ICDL) sylabů. Tyto sylaby pokrývající celou škálu oblastí, ve kterých jsou digitální technologie využívány, jsou průběžně na mezinárodní úrovni aktualizovány. Koncept ECDL (ICDL) zároveň určuje metodu, jakou jsou digitální znalosti a dovednosti objektivně a nezávisle ověřovány. Tato metoda je založena na praktických zkouškách prováděných s využitím běžné výpočetní techniky a reálného programového prostředí.

Zkoušky dle konceptu ECDL (ICDL) jsou mezinárodně uznávané, celosvětově procesně standardizované, objektivní a nezávislé na výpočetní technice a programovém prostředí, na kterém jsou prováděny. V celém světě se využívá jednotné a pravidelně aktualizované databáze testových úloh. Ověřování digitálních kompetencí dle konceptu ECDL (ICDL) mohou provádět pouze akreditovaná testovací střediska a za tímto účelem odborně připravení testeři akreditovaní dle mezinárodních pravidel. Úspěšní absolventi zkoušek mohou získat některý z ECDL (ICDL) Certifikátů, které mají mezinárodní platnost.

Za obsah sylabů a testových úloh odpovídá výhradní vlastník konceptu ECDL (ICDL) - ECDL Foundation Irsko, nezisková organizace založená v roce 1997 sdružením Council of European Professional Informatics Societies (CEPIS) za podpory Evropské komise. ECDL Foundation poskytuje licenci k provozování tohoto mezinárodního konceptu národním profesním společnostem se vztahem k informatice sdruženým v CEPIS – garantům kvality ECDL (ICDL) zkoušek v národním prostředí.

Kontakt:

Ing. Jiří Chábera

manažer vzdělávacího a certifikačního konceptu ECDL pro ČR, ČSKI, ECDL-CZ

jiri.chabera@ecdl.cz, 224 904 242, www.ecdl.cz,

www.facebook.com/ECDLCZ

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

20°C

Dnes je čtvrtek 16. července 2020

Očekáváme v 3:00 15°C

Celá předpověď