PROTEXT VIDEO: Den Romů představuje superhrdiny a vzpomíná na Věru Bílou

foto Lidé nesou romskou vlajku v čele Průvodu romské hrdosti 8. dubna 2019 v Brně v rámci festivalu Týden romské kultury. Mezinárodní den Romů se slaví od roku 1990. Připomíná první mezinárodní setkání romských představitelů, které se konalo 8. dubna 1971 nedaleko Londýna. Účastníci ze 14 zemí včetně tehdejšího Československa na něm přijali romskou hymnu a vlajku.
Poslední rozloučení se zpěvačkou Věrou Bílou, která zemřela 12. března 2019 ve věku 64 let v plzeňské nemocnici, se konalo 23. března 2019 v kostele Panny Marie Sněžné v Rokycanech.
Lidé nesou romskou vlajku v čele Průvodu romské hrdosti 8. dubna 2019 v Brně v rámci festivalu Týden romské kultury. Mezinárodní den Romů se slaví od roku 1990. Připomíná první mezinárodní setkání romských představitelů, které se konalo 8. dubna 1971 nedaleko Londýna. Účastníci ze 14 zemí včetně tehdejšího Československa na něm přijali romskou hymnu a vlajku.

Romové dnes slaví svůj svátek. Již popáté se pražské oslavy odehrávají v režii Ara Art, spolku, který svou činnost charakterizuje jako artivismus, tedy spojení umění a občanského aktivismu. ČTK bude z galavečera od 19:30 vysílat přímý přenos v servisu Protext Video.

Mezinárodní den Romů (MDR) je dnem, kdy Romové po celém světě oslavují bohatství své kultury. Je to však také příležitost k reflexi témat a situací, kterým Romové každodenně čelí v majoritních společnostech i uvnitř svých komunit. “8. duben je jeden z mála romských dnů, kdy máme možnost nabourávat předsudky a stereotypy tím, že kromě umělců, především muzikantů, představíme veřejnosti i další významné romské osobnosti. I proto jsme letos zvolili téma Superhrdinové,” uvádí autor programové koncepce pražských oslav MDR David Tišer a dodává: “Stále hledáme nějaké hrdiny, kteří za nás vše vyřeší. Přitom jde hlavně o to najít toho superhrdinu v sobě samotném. Stačí se koukat kolem sebe, nebýt lhostejný a uvědomit si, že k tomu, abych mohl někomu, nebo něčemu pomoci, nemusím ani létat, ani tajit svou identitu pod speciální maskou. Při letošních oslavách chceme představit osobnosti, které v tomto postoji mohou být pro inspirací pro všechny.”

Vrcholem Oslav MDR je galavečer v Divadle Archa, který probíhá vždy 8. dubna. Jeho těžištěm je hudební program, který je ale upraven, či aranžován tak, aby diváci viděli a slyšeli více, než je u jednotlivých účinkujících obvyklé v rámci jejich běžných koncertních produkcí. Nečekané duety, autorská aranžmá známých písní, překvapivá umělecká spojení, zajímaví hosté.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele

To vše se v uplynulých čtyřech ročnících oslav svátku stalo v rámci galavečerů normou a ani letos tomu nebude jinak.

Letos v rámci galavečera vystoupí například: Marco Pillo, Helena Zeťová, Gejza Horváth, Erika Nováková, Filip Gondolán, Rita Beňáková, Ondřej Ferko a další ...

ČTK bude z galavečera vysílat přímý přenos v servisu Protext Video.

V rámci MDR si účastníci připomněli celosvětově proslulou romskou zpěvačku, která na začátku roku ohlásila svůj návrat na koncertní pódia, avšak 12. března zemřela.

Mezinárodní den Romů

Oslavy Mezinárodního dne Romů na celém světě připadají na 8. dubna. Ačkoli byl Mezinárodní den Romů stanoven už v roce 1971, slaví se teprve od roku 1990. Jedním z cílů oslav, které od roku 2015 pořádá Ara Art, z.s., je dostat do povědomí široké veřejnosti romskou kulturu a problémy, kterým ve 21. století Romové čelí. Více o letošních oslavách včetně kompletního programu najdete na www.araart.cz a www.mezinarodnidenromu.cz.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

22°C

Dnes je úterý 16. července 2019

Očekáváme v 13:00 22°C

Celá předpověď