Levné nákupy z Číny skončí, EU zavádí vysokou daň

Praha 13. března 2019 (PROTEXT) - Za necelé dva roky vstoupí v platnost nová právní úprava, která výrazně prodraží nákupy z Číny. Zatímco nyní je zboží v hodnotě do 22 eur od DPH osvobozeno, od 1. ledna 2021 se bude daň platit ze všech zásilek pocházejících ze zemí mimo Evropskou unii.

Za nařízením stojí Evropská komise, která konec osvobození zdůvodňuje masivním zneužíváním stávajících pravidel.

Poplatek poště může až desetkrát převyšovat cenu zboží

Ještě výrazněji se do ceny zboží promítne poplatek České poště za předložení zásilky celnímu úřadu a za vyhotovení deklarace.

Částku 200 Kč si pošta nechá zaplatit za každou jednotlivou zásilku, největší dopad tak bude změna mít na levné příslušenství k telefonům nebo na drobnou elektroniku.

“Příkladem je jednoduchý stativ na telefon, který lze na Aliexpressu koupit díky osvobození od DPH za 38 Kč včetně poštovného do ČR. Pokud by nová pravidla vstoupila v platnost dnes, cena v důsledku daně a poplatku poště vzroste na 246 Kč,” říká Michal Pavelka, který na serveru Skrblík.cz vybírá nejzajímavější čínské zboží do seriálu Tipy z Aliexpressu.

Dvousetkorunová přirážka se poště platí již nyní v případě, kdy udaná cena zásilky překročí hranici 22 eur. Výše poplatku dlouhodobě roste, naposledy došlo ke zdražení loni.

Čínské obchody se na změnu připravují, staví sklady v EU

Internetové obchody se na zrušení limitu připravují přesunem skladů do států Evropské unie.

AliExpress již nabízí dodání vybraného zboží ze zemí EU, nejčastěji ze Španělska, Německa, Francie nebo z logistického areálu v Jenči u Prahy. Od konce roku 2017 provozuje sklad v ČR také konkurenční Gearbest.

Hlavní výhodou evropských skladů je rychlost dodání, kdy je zboží českým zákazníkům doručeno již do dvou dnů, kdežto z Asie putuje i několik měsíců. Díky volnému trhu navíc odpadají starosti s celním řízením.

Nevýhodou jsou ceny vyšší často až o 30 % způsobené dvojí přepravou a povinností zboží proclít. Evropské sklady navíc stále zaostávají oproti čínským v šíři nabízeného sortimentu.

Zboží v čínských obchodech je levnější až o desítky procent

Za popularitou čínských obchodů stojí zejména nízké ceny, v porovnání s českými obchody lze ušetřit až desítky procent.

“Fitness náramky, powerbanky nebo doplňky do domácnosti v nich lze koupit o stovky korun levněji než v tuzemských e-shopech. Za těchto okolností nakupující oželí i u nás zákonem danou dvouletou záruku”, dodává Pavelka.

Dodatečnou možnost úspory nakupujícím dávají cashback portály, které jim vrátí až 10 % z hodnoty nákupu. Jedná se o část provize, kterou cashbackové portály inkasují od internetových obchodů za to, že jim přivedou nového zákazníka.

Tržby čínských internetových obchodů meziročně rostou. Například populární AliExpress prodal při loňské slevové akci 11.11 během jediné hodiny zboží v hodnotě 230 miliard korun. To zhruba odpovídá součtu tržeb všech českých e-shopů za roky 2017 a 2018.

Výše uvedené informace lze libovolně využívat při dodržení dvou podmínek:

1/ Vždy je nutné v článku citovat web Skrblik.cz

2/ U online médií je nutné do článku vložit klikatelný odkaz směřující na https://www.skrblik.cz/

Kontakt pro média:

Petr Novák

pn@skrblik.cz

+420 775 900 267

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

29°C

Dnes je středa 19. června 2019

Očekáváme v 7:00 20°C

Celá předpověď