Oslavy čínského nového roku 2019 ve znamení zemského vepře

foto

Praha 10. ledna 2019 (PROTEXT) - PRAHA - OSTRAVA - OLOMOUC

25.1. - 28.1.2019

Široké veřejnosti se koncem ledna v Praze, Ostravě a Olomouci představí nevšední kultura Číny, její tradice, zvyky a symboly spojené s vítáním nového lunárního roku a blížícího se příchodu jara.

Znamení zemského Psa záhy vystřídá zemský Vepř, který je symbolem štěstí a bohatství.

PRAHA 25.1. a 26.1.2019

V prostorách Kongresového centra Praha se ve dnech 25.a 26. ledna 2019 uskuteční zahájení oslav příchodu lunárního nového roku přehlídkou čínské tradiční kultury a umění.

Pro širokou veřejnost v hlavním městě budou probíhat po oba dny již od dopoledních hodin celodenní doprovodné programy. Oslavy vyvrcholí hlavním programem, který do České republiky přiveze špičkový umělecký soubor China Zhejiang Wu Opera Troupe.

Toto seskupení vynikajících tanečníků, akrobatů, pěvců a hudebníků je v Asii i Evropě proslulé svými neobvyklými uměleckými i pohybovými schopnostmi, nápaditou choreografií, scénografií, rozsáhlou výpravou kostýmů a rekvizit. Během 90 minutové show plné barev, světel, hudby, tance, pohybu, kostýmů a šperků, záhadných masek, zbraní a bojových umění i hedvábné romantiky, zazní navíc početné lidové hudební nástroje, nebo zpěvy s bohatě zdobenými oděvy čínské opery Wu. Soubor má také v repertoáru atraktivní Dračí tanec, se kterým uspěl na mezinárodních karnevalech.

DOPROVODNÝ PROGRAM pro veřejnost bude probíhat pouze v Praze po oba dny, tj. 25. a 26. ledna vždy od 10:00 do 21:00 hodin. Čínští umělci zde veřejnosti předvedou řadu zajímavostí, jako jsou techniky tušové malby a kaligrafie, různé národní zvyky, čajový obřad, hru na lidové hudební nástroje, malbu na čínské hedvábí a mnoho jiného. V programu se také návštěvníci mohou aktivně zapojit do cvičení bojových umění s ukázkami Shaolin kung-fu, Tai-ji, San-da, Qi-gong, nebo absolvují první lekci čínského jazyka. Dobré jídlo a pití jsou vždy nedílnou součástí každé oslavy. V prostoru čínské gastronomie bude k dispozici široká nabídka ochutnávek typických jídel, nápojů a specialit, navíc za příznivé ceny. Na tyto doprovodné programy je po oba dny vstup zcela zdarma.

HLAVNÍ PROGRAM s vystoupením čínského souboru probíhá ve Společenském sále Kongresového centra Praha. Uskuteční se v pátek 25.1. od 19:00, v sobotu 26.1. zejména pro děti začne již v 15:00 a poslední show od 19:00 hodin.

K oslavám nového roku patří také ohňostroj. Ten odstartuje před Kongresovým centrem v Praze hned v pátek 25. ledna v 18:30.

OSTRAVA - 27.1.2019 Z Prahy pak soubor China Zhejiang Wu Opera Troupe pokračuje do Ostravy, kde vystoupí s hlavním programem v neděli 27.1. od 19:00 v Multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích. Akce se koná s podporou Moravskoslezského kraje.

OLOMOUC - 28.1.2019 Na závěr oslav v pondělí dne 28.1. od 18:30 v tomto krásném historickém městě soubor vystoupí v Divadle na Šantovce. Představení čínského souboru pro veřejnost a studenty realizuje Universita Palackého v Olomouci a Konfuciův institut UP ve spolupráci s městem a Olomouckým krajem.

Exkluzivní umělecký program oslav je věnován 70. výročí navázání diplomatických a kulturních vztahů mezi Československem a Čínskou lidovou republikou a je součástí mezinárodního projektu "Pás a stezka" (One Belt One Road). Kulturní projekt se realizuje za podpory Ministerstva kultury a cestovního ruchu Čínské lidové republiky, Ministerstva kultury České republiky, Velvyslanectví Čínské lidové republiky v České republice, Moravskoslezského kraje, Olomouckého kraje a University Palackého v Olomouci.

Hlavní partneři oslav: Bank of China, Huawei, China Telecom Europe

Organizují: Česko-čínská asociace pro kulturní výměnu z.s., Česko-čínské centrum pro spolupráci z.s., Zhejiang Wu Opera Research Centre. Ve spolupráci: Intercharm production, web : www.intercharm.cz

Kontakt pro média:

Zhang Hong: hong@volny.cz

Monika Adi Vodáková: intercharm@intercharm.cz

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

27°C

Dnes je pátek 19. července 2019

Očekáváme v 13:00 27°C

Celá předpověď