Intelektuálové, aktivisté i politici odsoudili výhrůžky prezidenta Si Ťin-pchinga namířené proti Tchaj-wanu

Tchaj-pej 9. ledna 2019 (PROTEXT) - Dne 7. ledna pracovní skupina pro globální vliv Číny a jeho dopad na demokracii, která je součástí Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu vzešlé z 21. ročníku konference Forum 2000, ve svém prohlášení odsoudila nepřátelský projev prezidenta ČLR Si Ťin-pchinga, s nímž vystoupil o pět dní dříve. Ve svém projevu Si mimo jiné hovořil o použití násilí proti Tchaj-wanu, když uvedl, že Čína "se nezavázala, že nepoužije síly proti snahám Tchaj-wanu o nezávislost".

Toto prohlášení dle podepsaných osobností vysílá znepokojivý signál nejen 23 milionům tchajwanských obyvatel, nýbrž i celému regionu a odporuje opakovaně vyjádřeným přáním mezinárodního společenství, aby vzájemné rozpory byly řešeny mírovou cestou, respektive znovu potvrzuje názor, že současná Čína představuje hrozbu pro mezinárodní řád, mír a stabilitu.

Členové výše zmíněné pracovní skupiny v prohlášení rovněž upozorňují na problémy s porušováním lidských práv v Číně, za nejvíce znepokojující považují odhalení existence koncentračních táborů v Sin-ťiangu a dalších místech Číny. Signatáři vyzývají mezinárodní komunitu, aby spojila své síly, aktivně se postavila na obranu míru, slušnosti, demokracie, a lidských práv a odsoudila agresivní chování čínského režimu.

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen v reakci na Siův projev ještě téhož dne vysvětlila postoj tchajwanské vlády a vyzvala Čínu, aby se pokusila pochopit myšlení a potřeby lidu na ostrově.

Nejprve zdůraznila, že Tchaj-wan nikdy nepřijal "konsensus z roku 1992", dále zopakovala, že drtivá většina tchajwanských obyvatel rozhodně nesouhlasí s principem "jedna země, dva systémy".

Posléze však také připustila, že Tchaj-pej je ochotná zapojit se do jednání, avšak pouze pod podmínkou, že politické konzultace mezi oběma stranami budou prováděny na vládní úrovni. Cchaj se domnívá, že další rozvoj vztahů přes úžinu vyžaduje, aby Čína připustila, že Čínská republika (Tchaj-wan) existuje a aby přestala popírat její demokratický systém vybudovaný jejími obyvateli.

Prezidentka připomenula, že ačkoli je Tchaj-wan různými způsoby utlačován, dosud v oblasti vztahů přes úžinu neustoupil ze svého základního postoje a nikdy neporušil žádný ze svých závazků. "Velmoc se musí umět chovat slušně a nést svůj velmocenský díl zodpovědnosti. Celý svět Čínu sleduje a čeká, zda se dokáže změnit a stát se důvěryhodným partnerem," dodala Cchaj na závěr.

Kontakt:

Lukáš Krejčí

Information Division

Taipei Economic and Cultural Office, Prague

Evropská 2590/33c

160 00, Praha 6

Tel.: 233 320 720

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

27°C

Dnes je pátek 19. července 2019

Očekáváme v 11:00 25°C

Celá předpověď