Průlomová cena (Breakthrough Prize) zahajuje období veřejných nominací na ceny v základní fyzice, vědách o živé přírodě a matematice pro rok 2019

San Francisco (USA) 4. února 2018 (PROTEXT/PRNewswire) -

Největší světové ceny za vědu budou uděleny na podzim roku 2018 na celosvětově vysílaném ceremoniálu v Silicon Valley

Průlomová cena pro rozšíření dosahu vytvořila partnerství s Evropskou federací akademií věd a humanitních věd (ALLEA) a sítí ResearchGate

Průlomová cena (Breakthrough Prize) zahájila období veřejných nominací na své ceny pro rok 2019 v odvětvích základní fyziky, vědách o živé přírodě a matematice. Ceny budou předány na podzim roku 2018 během slavnostním předávání cen v Silicon Valley, které bude vysíláno ve světových televizích.

Nominace mohou být podávány online do 30. dubna 2018. Ačkoliv jsou nominace na vlastní osobu zakázány, každý může nominovat druhou osobu. Nominační formulář a pravidla jsou k dispozici na webových stránkách www.breakthroughprize.org.

Průlomová cena, největší světové ocenění za vědu, bude již pátým rokem udělována nejlepším vědcům, kdy v oblasti věd o živé přírodě budou uděleny až čtyři, jedna ve fyzice a jedna v matematice. Každé ocenění je doprovázeno cenou 3 milionů USD.

Navíc bude uděleno až šest cen Nové horizonty (New Horizons Prize), každá v hodnotě 100.000 USD, které budou přiznány slibným začínajícím badatelům v oborech základní fyziky a matematiky.

Průlomová cena (Breakthrough Prize), nazývaná "Oskary za vědu", pořádá slavnostní předávání cen na počest dosažených výsledků laureátů a pro širokou podporu vědeckého úsilí a inspiraci další generace vědců. Jako součást této události se laureáti zúčastní programu celodenního sympózia přednášek a diskusí, které se uskuteční den po slavnostním předávání cen.

Již druhým rokem bude Průlomová cena spolupracovat se dvěma prestižními institucemi - Evropskou federací akademií věd a humanitních věd (ALLEA) a sítí ResearchGate, aby se přímo zabývaly výzkumnými pracovníky a vědeckou komunitou.

Federace ALLEA se bude snažit zvýšit povědomí o možnosti nominovat skvělé vědce a matematiky na jejích webových stránkách a dalších komunikačních kanálech. ALLEA sdružuje 59 akademií ve více než 40 zemích, přičemž členové vedou vědecké výzkumy ve všech oblastech přírodních, společenských a humanitních oborů.

Společnost ResearchGate osloví svou multidisciplinární síť 12 milionů ověřených vědců, aby zvýšila povědomí o nominacích. Na síti ResearchGate vědci z 193 zemí a všech oblastí vědy a matematiky spojují a sdílejí svůj výzkum - současný a minulý. Členové sítě ResearchGate budou povzbuzováni k tomu, aby nominovali své kolegy na ceny v roce 2019 v oboru základní fyziky, vědy o živé přírodě a matematiky.

Průlomové ceny jsou sponzorovány Sergejem Brinem, Priscillou Chan a Markem Zuckerbergem. Vítěze určují výběrové komise, které jsou složeny z dřívějších laureátů Průlomové ceny, jenž vybírají vítěze ze seznamu kandidátů zapsaných v průběhu nominace.

Průlomová cena v základní fyzice

Jedna Průlomová cena v základní fyzice 2019 (3 miliony USD) bude udělena osobám, které významnou měrou přispěly k lidskému poznání. Je otevřena všem teoretickým, matematickým a experimentálním fyzikům, kteří pracují nad největšími záhadami vesmíru. Tato cena může být rozdělena mezi libovolný počet vědců. Jsou také přijímány nominace na Cenu nové horizonty ve fyzice, která bude představovat až tři ocenění částkou 100.000 USD pro začínající vědce, kteří ve svém oboru již dosáhli významného pokroku.

Členy výběrové komise pro Průlomovou cenu v základní fyzice 2019 jsou: Nima Arkani-Hamed, Charles L. Bennett, Lyn Evans, Michael B. Green, Alan Guth, Stephen Hawking, Joseph Incandela, Takaaki Kajita, Alexei Kitaev, Maxim Kontsevich, Andrei Linde, Arthur McDonald, Juan Maldacena, Lyman Page, Saul Perlmutter, Joseph Polchinski, Alexander Polyakov, Adam Riess, John H. Schwarz, Nathan Seiberg, Ashoke Sen, David N. Spergel, Andrew Strominger, Kip S. Thorne, Cumrun Vafa, Yifang Wang, Rainer Weiss a Edward Witten.

Průlomová cena ve vědách o živé přírodě

Až čtyři Průlomové ceny ve vědách o živé přírodě 2019 (každá v hodnotě 3 milionů USD) budou přiznány osobám, které učinily převratný pokrok v chápání živých systémů a prodloužení lidského života.

Členy výběrové komise pro Průlomovou cenu ve vědách o živé přírodě 2019 jsou: C. David Allis, James P. Allison, Victor Ambros, Cornelia I. Bargmann, Alim Louis Benabid, David Botstein, Edward S. Boyden, Lewis C. Cantley, Emmanuelle Charpentier, Joanne Chory, Don W. Cleveland, Hans Clevers, Karl Deisseroth, Titia de Lange, Mahlon R. DeLong, Jennifer A. Doudna, Stephen J. Elledge, Napoleone Ferrara, Michael N. Hall, John Hardy, Helen Hobbs, Eric S. Lander, Robert Langer, Richard P. Lifton, Kazutoshi Mori, Kim Nasmyth, Harry F. Noller, Roeland Nusse, Yoshinori Ohsumi, Svante Pääbo, Gary Ruvkun, Charles L. Sawyers, Alexander Varshavsky, Bert Vogelstein, Peter Walter, Robert A. Weinberg, Shinya Yamanaka a Huda Zoghbi.

Průlomová cena v matematice

Jedna Průlomová cena v matematice 2019 (3 miliony USD) bude udělena osobě, která se významnou měrou přičinila v oboru matematiky. Navíc budou uděleny až tři ceny Nové horizonty v matematice, což je ocenění v hodnotě 100 000 USD pro začínající matematiky, kteří již dosáhli významného pokroku v tomto odvětví.

Členy výběrové komise pro Průlomovou cenu v matematice 2019 jsou: Ian Agol, Jean Bourgain, Simon Donaldson, Maxim Kontsevich, Christopher Hacon, Jacob Lurie, James McKernana, Terence Tao a Richard Taylor.

Informace o Průlomových cenách naleznete na webových stránkách www.breakthroughprize.org.

O federaci ALLEA

ALLEA (Všechny evropské akademie) je Evropská federace akademií věd a humanitních věd. Byla založena v roce 1994 a sdružuje téměř 60 akademií věd a vědeckých organizací z více než 40 zemí regionu Rady Evropy. ALLEA je financována z ročních příspěvků svých členských akademií a zůstává plně nezávislá na politických, náboženských, obchodních nebo ideologických zájmech.

Členské akademie fungují jako vědecké organizace, think-tanky nebo výzkumné organizace. Jsou to samosprávná společenství lídrů vědeckého výzkumu ve všech oblastech přírodních věd, společenských věd a humanitních oborů. ALLEA proto poskytuje přístup k jedinečnému lidskému zdroji intelektuální excelence, zkušeností a odborných znalostí. Navíc její integrační členská struktura zahrnuje akademie z členských států EU i mimo EU v Evropě.

ALLEA se snaží přispět ke zlepšení rámcových podmínek, za nichž může věda a stipendium vyniknout. Společně se svými členskými akademiemi je ALLEA schopna řešit celou škálu strukturálních a politických otázek, jimž Evropa čelí ve vědě, výzkumu a inovacích. Tímto způsobem se řídí společným chápáním Evropy, spojenými historickými, společenskými a politickými faktory, jakož i vědeckými a ekonomickými důvody.

O síti ResearchGate

Síť ResearchGate byla založena v roce 2008 lékaři Dr. Ijadem Madischem a Dr. Sörenem Hofmayerem spolu s počítačovým specialistou Horstem Fickenscherem. Posláním společnosti je propojit svět vědy a zpřístupnit výzkum všem. 12 milionů vědců učinilo více než 140 milionů připojení k této síti a denně sdílí více než půl milionu aktualizací o svém výzkumu. Společnost ResearchGate dokončila čtyři kola financování společnostmi Benchmark, Founder Fund, Billem Gatesem a dále společnostmi Tenaya Capital, Wellcome Trust, Goldman Sachs Investment Partners a Four Rivers Group.

KONTAKT: Pro další dotazy z médií kontaktujte media@breakthroughprize.org nebo společnost Rubenstein Communications, Inc., New York, NY, Paní Janet Wootten, jwootten@rubenstein.com, +1 212 843 8024

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

14°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 15:00 13°C

Celá předpověď