Zahájení štafety s olympijskou pochodí bude v Japonsku bez diváků

foto Řecká herečka Xanthi Georgiouová (vlevo) v roli hlavní kněžky zapaluje 12. března 2020 olympijskou pochodeň v řecké Olympii.

Tokio - Na zahájení štafety s olympijskou pochodní, které se uskuteční 26. března ve Fukušimě, nebudou mít přístup diváci. Toto opatření proti šíření koronaviru dnes oznámili pořadatelé. Trasa štafety by měla zůstat zachována, ale výkonný ředitel organizačního výboru Toširo Muto vyzval fanoušky, aby ji sledovali na dálku prostřednictvím přenosu na webu.

Pořadatelé přijmou i řadu dalších opatření. Všem vybraným běžcům s pochodní se bude měřit teplota, a pokud bude zvýšená, bude je muset zastoupit náhradník. Lidé by se neměli ve vysokých počtech scházet podél ulic, kterými štafeta povede. Ta má cestou na tokijský Olympijský stadion, kam by měla dorazit 24. července, zavítat do všech 47 prefektur.

Úplně uzavřená pro veřejnost by štafeta neměla být, pokud se lidé budou chovat přiměřeně. "Chtěli bychom požádat všechny, kdo se necítí dobře, aby se trase vyhnuli. Chtěli bychom rovněž lidi vyzvat, aby se neshlukovali, když budou tleskat podél cest. Pokud by místa, kam štafeta zavítá, byla přelidněná, museli bychom svůj přístup k celé štafetě přehodnotit," popisoval Muto.

Neupřesnil ale, kde je hranice příliš vysokého počtu fanoušků. Proto ho novináři vyzvali, aby to přiblížil na sále se stovkou lidí, kde se tisková konference uskutečnila. "Tohle je plné, ale ne přeplněné," poznamenal následně Muto.

Olympijský oheň pro letní hry v Tokiu byl zapálen v řecké Olympii 12. března. Ani na tento tradiční ceremoniál nesměli diváci. Řecká část štafety byla hned následující den předčasně ukončena, protože při zastávce ve Spartě přilákala nečekaně vysoký počet lidí. Národní olympijský výbor přitom vyzýval, aby se kvůli pandemii koronaviru lidé na trase štafety nesrocovali.

Organizátoři olympiády v Tokiu převezmou oheň podle plánu 19. března na stadionu v Aténách. I tento akt se uskuteční bez diváků. Oficiálnímu zahájení štafety v Japonsku bude předcházet takzvaná cesta ohně zotavení, která navštíví místa nejvíce postižená ničivým zemětřesením a vlnou cunami v roce 2011. Kvůli obavám z šíření koronaviru organizátoři zrušili uvítací ceremoniál s dětmi a také další akce.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 7. dubna 2020

Očekáváme v 11:00 15°C

Celá předpověď