MOV poskytne 800 milionů dolarů na důsledky odložení her v Tokiu

foto Ilustrační foto - Pracovník seká trávu poblíž obřích olympijských kruhů v tokijské čtvrti Odaiba (na snímku z 16. dubna 2020).

Lausanne - Odložení her v Tokiu o rok na příští léto přijde Mezinárodní olympijský výbor na 800 milionů dolarů, tedy 20,5 miliardy korun. Takovou částku dnes oznámil předseda Thomas Bach poté, co ji schválil výkonný výbor. Hlavní část, 650 milionů dolarů, vyčlenil MOV na pokrytí dodatečných nákladů, 150 milionů si rozdělí sportovní federace a národní olympijské výbory.

Olympijské hry byly poprvé v historii odloženy, což si vynutila pandemie nemoci covid-19. Uskuteční se příští rok od 23. července do 8. srpna. "Koronavirová krize měla významné finanční dopady na olympijské hry, celé olympijské hnutí jako celek i MOV," řekl Bach během videokonference po zasedání exekutivy v Lausanne.

Samotní japonští pořadatelé už dříve vyčíslili náklady spojené s odkladem her podle prvních odhadů na minimálně 640 miliard jenů, v přepočtu asi 147 miliard korun.

Od březnového historického rozhodnutí MOV uvolnil i další desítky milionů dolarů do takzvaného fondu solidarity. Z něho mohou národní olympijské výbory čerpat prostředky na pokrytí ztrát, které jim přeložením her vznikly.

Bach dnes ujistil, že nadále je snahou najít co nejvíce možných úspor. Pracovní skupina speciálně zřízená pro reorganizaci her podle něj obrátí každý kámen. "Ale duch her a kvalita soutěží musí zůstat zajištěna," zdůraznil šéf olympijského hnutí.

Jakékoli pochybnosti o tom, že by se tokijské hry nemohly uskutečnit ani příští léto, odmítl. "Je příliš brzy vyvozovat závěry z aktuální situace na událost, která bude za 14 měsíců," uvedl Bach. MOV má podle něj plnou důvěru ve Světovou zdravotnickou organizaci, i tak je ale v době pandemie obtížné jakékoli plánování. "Nikdo neví, jak bude svět vypadat zítra," dodal Bach.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 14. srpna 2020

Očekáváme v 15:00 29°C

Celá předpověď